ASV veiktie raķešu triecieni Šairatas gaisa spēku bāzei Sīrijā ir adekvāta rīcība, lai nepieļautu atkārtotu ķīmisko ieroču izmantošanu pret Sīrijas civiliedzīvotājiem, uzskata Latvijas Ārlietu ministrija.
Tas ir skaidrs signāls, ka ķīmisko ieroču izplatīšana un izmantošana nav pieļaujama, ministrija norāda presei izplatītajā paziņojumā.
5. aprīlī Ārlietu ministrija nosodīja ķīmisko ieroču uzbrukumu civiliedzīvotājiem Sīrijas Idlibas provincē un aicināja nekavējoties izmeklēt notikušā apstākļus un sodīt tos, kas ir atbildīgi par šādiem noziegumiem.
Vienlaikus Ārlietu ministrija izsaka cerību, ka ANO Drošības padomes dalībvalstis tomēr spēs vienoties par rezolūciju, kas nosodītu ķīmisko ieroču uzbrukumu un ļautu izmeklēt notikušo.
Sīrijas valdības veiktais ķīmisko ieroču uzbrukums ir smags starptautisko normu un tiesību, tostarp Konvencijas par ķīmisko ieroču izstrādes, izgatavošanas, uzkrāšanas un pielietošanas aizliegumu un ķīmisko ieroču iznīcināšanu, pārkāpums. Kā konvencijas dalībvalsts, Sīrijas valdība ir atbildīga par tajā noteikto saistību ievērošanu.
Ārlietu ministrija aicina konfliktā iesaistītās puses konstruktīvi iesaistīties ANO vadītajā miera sarunu procesā, lai panāktu konflikta politisku risinājumu saskaņā ar 2015. gada 18. decembrī pieņemto ANO Drošības padomes rezolūciju Nr. 2254 par politiskās pārejas procesa elementiem Sīrijā.
Jau vēstīts, ka 7. aprīļa rītā ASV bruņotie spēki veica spārnoto raķešu triecienus Sīrijas gaisa spēku Šairatas aviobāzei Homsas provincē. Saskaņā ar ASV publiski pausto informāciju triecienos tika izmantotas Tomahawk tipa spārnotās raķetes, kas tika palaistas no ASV raķeškreiseriem USS Ross un USS Porter Vidusjūras austrumos.
ASV raķešu triecieni ir atbilde uz 4. aprīlī Sīrijas gaisa spēku veiktajiem uzbrukumiem nemiernieku pozīcijām Idlibas provinces Hān Šeihūnas pilsētā, kuros tika izmantoti ķīmiskie ieroči. Uzbrukumā gāja bojā vairāk nekā 80 civiliedzīvotāju, tai skaitā vismaz 30 bērni, un tika ievainoti vēl vairāki simti cilvēku.
Sākotnējā informācija liecina, ka ASV veiktie raķešu triecieni ir sekmīgi, un iznīcināta liela daļa aviobāzes infrastruktūras un bruņojuma, ievērojami mazinot Sīrijas valdības spējas izmantot ķīmiskos ieročus.