«Noteikti ASV Federālo rezervju īstenotā dolāru drukāšanas programma veicinās izejvielu cenu pieaugumu. Līdz ar to pēc kāda laika var gaidīt inflācijas līmeņa pieaugumu pasaules mērogā – augošu izejvielu cenu dēļ,» uzskata Hipo Fondi valdes loceklis Alekseja Marčenko.
«Eiro zonā un Latvijā tas pieaugums zināmā mērā var būt ierobežots, dolāram pavājinoties pret eiro. Eiro cena pieaugs, kamēr Eiropas Centrālā banka un FRS pasākumi nodrošinās stabilitātes pieaugumu eirozonā un samazinās tieksmi izvairīties no eirozonas riskiem. Tomēr arī eirozona un Latvija izjutīs izejvielu cenu kāpumu. Tāda ir maksa par finanšu sistēmas stabilizāciju un augstāku izaugsmi attīstītās ekonomikās. Visdrīzāk, tuvāko mēnešu laikā FRS rīcības ietekme uz pasaules ekonomiku būs pozitīva. Naudas apjoma palielināšana rādīs papildus pieprasījumu, kas radīs impulsu ekonomikām. Bet, pēc kāda laikā pieaugošā (izejvielu cenu dēļ) inflācija atkal sāks bremzēt pasaules ekonomiku, kas samazinās izaugsmes tempus un ieguvumus no nākamās kvantitatīvās mīkstināšanas kārtas,» skaidro eksperts.
Db.lv jau šonedēļ ziņoja, ka ASV FRS vadītājs Bens Bernanke paziņoja par kvantitatīvās mīkstināšanas nr. 3 uzsākšanu.
Atšķirībā no QE2 (quantitative easing 2 jeb QE2), tagad FRS izpirks nevis valsts obligācijas, bet ASV valsts hipotekāro aģentūru garantētus hipotekārus papīrus, kas ir nodrošināti ar nekustāmo īpašumu hipotēkām. Tādā veidā FRS mēģina stimulēt hipotekāro kreditēšanu un nekustamo īpašumu sektora atkopšanos. Pēdējo mēnešu dati rāda, ka, iespējams, ASV nekustamo īpašumu sektors jau ir sasniedzis zemāko punktu kopš krīzes un sācis pieaugt. Tomēr izaugsme šajā tirgū ir lēna un FRS acīmredzot nolēma to simulēt, lai dotu papildus impulsu visai ekonomika.
«Cita atšķirība no QE2 ir tas, ka šī programma nav ierobežota laika un izpērkamo vērtspapīru apjomu ziņā. FRS izpirks vērtspapīrus uz summu 40 miljardi mēnesī, kamēr nenotiks būtisi uzlabojumi ASV darba tirgū. Pie tam FRS apņemas nepaaugstināt bāzes likmi līdz 2015.gada vidum. Tas, ka jaunas programmas ietvaros nav uzstādīti limiti, apgrūtina naudas emisijas potenciālo apjomu novērtēšanu. Tomēr samērā droši var apgalvot, ka vismaz 200 miljardi dolāru programmas ietvaros tiks emitēti. Pašreiz naudas apjoms ASV (M1) ir ap 2,3 triljoni dolāru – attiecīgi papildus emisija varētu palielināt naudas masu par 10% un vairāk,» skaidro A. Marčenko.
«QE3 ietekmē, visticamāk, būs vērojams pieaugums attīstības valstu finanšu tirgos. «Veidosies kapitāla plūsma uz attīstības valstīm, pieaugs attīstības valstu valūtas kursi, kā arī inflācija attīstības valstīs. Tas veicinās, no vienas puses, iekšēja pieprasījuma pieaugumu attīstības valstīs, bet no otras puses – konkurētspējas izlīdzināšanu attīstības un attīstītajās valstīs. Latvijai QE3 nozīmē, visticamāk, to, ka Latvijas valsts obligācijām būs vēl zemāki ienesīgumi,» piebilst A Marčenko.