2007. gadā ārvalstutiešo investīciju uzņēmumu pamatkapitālā uzkrātais apjoms pieaudzis par 15,3% jeb 262.1 milj. Ls.
To rāda SIA Lursoft pēc LR Uzņēmumu reģistra informācijas apkopotie dati. «Pieauguma temps ārvalstu tiešajām investīcijām Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ir saglabājies 2006. g. līmenī, bet to ietekmēja tas, ka pērn arī likvidēti uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu, kuri nepildīja Komerclikuma prasības,» norāda SIA Lursoft pārstāvis Ainars Brūvelis, ļaujot secināt, ka reālā līdzekļu ieplūšana ir bijusi straujāka nekā pērn. Viņš atgādina, ka investīciju akumulētā kapitāla pieauguma vērtības gada beigās pret iepriekšējo gadu bija 16.73% - 2006. g., 5.93% - 2005.g., 3.08% 2004. gadā. Vienlaikus līdz 23.3 % pieaudzis ārvalstu kapitāla īpatsvars Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā. Savukārt kopumā Latvija pagājušā gada 11 mēnešos ārvalstu tiešajās investīcijās saņēmusi 1,036 mljrd. Ls, kas ir par 24,3% jeb 202,3 milj. Ls vairāk nekā 2006. gada 11 mēnešos, liecina Latvijas maksājumu bilances pamatrādītāju dati, vēstī BNS.
Sarūk ieguldījumi
Līdz 2008. gada sākumam Latvijas komercsabiedrību pamatkapitālos ir ieguldītas 13 262 ārvalstu komercsabiedrību investīcijas. No tādām valstīm kā Vācijas un ASV uzņēmumu nepārreģistrācijas Komercreģistrā dēļ pērn pat vairāk nekā par 10% samazinājās kopuzņēmumu skaita īpatsvars - tie tika likvidēti lielākā apjomā nekā tika nodibināti jauni kopuzņēmumi, skaidro A. Brūvelis. Pērn likvidēti daudzi Krievijas kopuzņēmumi, bet radīti arī jauni, tādēļ, pēc A. Brūveļa teiktā, to kopskaits samazinājies tikai par 6, bet ienākušo investīciju pārsvars pār izņemtajām investīcijām bija 12 milj. Ls. Viņš atgādina, ka tiešo uzkrāto investīciju aprēķinos pamatkapitālā tiek uzskaitītas ne tikai ienākušās, bet arī izejošās investīcijas.
Jākonkurē ar citiem
Par investīciju izcelsmes valsti tiek uzskatīta valsts, kuras uzņēmums vai pilsonis ir ieguldījis investīcijas, tālāk neanalizējot līdzekļu izcelsmi. «Tāpēc valstu griezumā, iespējams, ievērojami lielāku daļu veido Krievijas investīcijas, kas ieguldītas caur ofšoriem, kā arī daļa t.s. investīciju, iespējams, ir Latvijas pilsoņu ieguldītie līdzekļi,» stāsta A. Brūvelis. Viņš gan piebilst, ka šāda veida nodokļu optimizācijas mehānismus Latvijas rezidenti izmanto arvien retāk, jo Latvijā sākusi normalizēties nodokļu politika un līdz 15% ir samazināts iepriekš nesamērīgi augstais uzņēmuma ienākuma nodoklis. «To liecina arī, piemēram, ar ASV veidoto kopuzņēmumu skaita ievērojamais samazinājums (no 1594 kopuzņēmumiem 2004. gada beigās. līdz 1123 - 2007. g. nogalē) , jo, lai arī ASV nereti ir gatava mācīt citas valstis par līdzekļu plūsmas caurspīdīgumu\, tai piederošas teritorijas, īpaši jau Delavēras štats, joprojām ir iemīļota ārvalstu investoru atrašanās vieta,» uzsver A. Brūvelis.
Investori jāvilina
Ar citām valstīm konkurētspējīgas un iespējami zemas nodokļu politikas ieviešana ir viens no būtiskākajiem mehānismiem ēnu ekonomikas samazināšanai, ārvalstu investīciju piesaistei, jo Latvijai nav dabas resursu,bet darbaspēka un energonesēju izmaksas tuvojas Eiropas līmenim, atzīst A. Brūvelis. Tieši tādēļ, viņaprāt, par prioritāriem būtu uzskatāmi pasākumi reinvestētās peļņas neaplikšanai ar nodokļiem, birokrātiskā sloga samazināšana. «Globālā ekonomika nepazīst robežas, tādēļ valsts, lai attīstītu uzņēmējdarbību, var konkurēt tikai ar efektīviem uzņēmējdarbības pārvaldes mehānismiem un saprātīgu nodokļu politiku, salīdzinot vismaz ar kaimiņvalstīm,» secina A. Brūvelis.
Lielākā ieguldītāja godā otro gadu pēc kārtas - igauņu Hansapank
Arī pērn vislielākās investīcijas Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā veikusi Hansapank.
SIA Lursoft pēc LR Uzņēmumu reģistra informācijas apkopotie dati rāda, ka investīcijas veiktas 70 milj. Ls apjomā. Tiesa, pēc Latvijas Hansabankas, kas pieder Igaunijas Hansapank, datiem, ieguldījums bankas pamatkapitā bijis vēl lielāks - 119 milj. Ls. Pēdējos gados ārvalstu investori Latvijai sākuši uzticēties vairāk, jo investīcijas tiek veiktas arī netiešā veidā, atzīst speciālisti. «2007. gada aprīlī Hansabanka palielināja pamatkapitālu par 220 milj. Ls, ieskaitot kapitālā arī pagājušā un aizpagājušā gada peļņu 101 milj. Ls apmērā,» tā Hansabankas valdes loceklis Toms Siliņš. Kapitāla palielināšana esot ļāvusi Hansabankai realizēt nospraustos mērķus, palielināt izsniegto kredītu apjomu. Otrs lielākais investors pērn bijis Kiprā reģistrētā Euromin Holdings, kas jau 2006. gadā iegādājās 34,75% valstij piederošās Ventspils naftas akcijas par vairāk nekā 70 milj. Ls. Euromin Holdings ir starptautiskā koncerna Vitol Group meitas uzņēmums un par otro lielāko investoru kļuvis, jo pērnajā gadā iegādājies VN meitas uzņēmuma SIA Ventspils naftas termināls (VNT) 49 % daļas. Vitol Group pārstāvis Robs Nijsts intervijā Db jau iepriekš norādīja (29.11.07.), ka kompānija vēlas VNT izveidot par vērienīgu pasaules līmeņa naftas produktu tirdzniecības termināli globālo operāciju veikšanai. Investīcijas VNT turpināšot pieaugt.
Gatavojas lēcienam
Viens no lielākajiem mežu īpašniekiem SIA Foran Real Estate pērn nolēma paplašināt darbību un veicis sagatavošanās darbus meža zemju iegādei Igaunijā, Lietuvā un arī Latvijā, skaidro SIA Foran Real Estate līdzīpašnieks Gundars Skudriņš. Tāpēc pērn pavasarī uzņēmuma kapitāldaļu turētāji palielinājuši tā pamatkapitālu līdz 14.2 milj. Ls. Vislielāko pamatkapitāla palielinājumu veikusi tieši Norvēģijas kompānija Storebrand Livsforsikring As. «Zemju pirkšanai tiks izmantota uzņēmuma īpašnieku nauda, nevis piesaistīts bankas kredīts,» uzsver G. Skudriņš. Lai arī kompānijas pamatkapitāls pašlaik ir 14.2 milj. Ls, tomēr tās tirgus vērtība (zemes un mežu) pārsniedzot 25 milj. Ls. Nākotnē netiek izslēgta iespēja šo pamatkapitālu palielināt, ja vien būšot tāda vajadzība pēc finanšu resursiem. «Latvijā strādājošas bankas nav šādiem aizņēmējiem ļoti draudzīgas,» tā G. Skudriņš. Daudzi uzņēmumi pamatkapitāla investīcijas tālāk ieguldījuši ražotņu izveidēs. Tā būvmateriālu ražošanas kompānija Maxit pērn ap 7 milj. Ls ieguldīja jaunā būvmateriālu ražotnē Iecavā. Šogad gan uzņēmums lielas investīcijas Latvijā neplāno, uzsver SIA Maxit direktors Mārtiņš Misa. Savukārt cementa ražotājs Cemex kopumā pērn investēja 10,7 milj.Ls. Uzņēmums sāka būvēt cementa ražotni Brocēnos. Mobilo sakaru operators BITE Latvija kopš 2005. gada jau ir investējis ap 43 milj. eiro (iekļaujot maksu par UMTS/GSM licenci). Vairāk nekā 90% no šīm investīcijām novirzīti tīkla pārklājuma attīstībai, uzsver BITE Latvija izpilddirektors Freds Renčaks. «2008. gada laikā plānojam turpināt investīcijas biznesā Latvijā, īpaši tīkla pārklājuma attīstībā,» tā viņš.
Alkohola investīcijas
Viens no lielākajiem investoriem uzņēmumu pamatkapitālā pērn ar 3.5 milj. Ls bija a/s Latvijas balzams (LB) akcionārs Jurijs Šeflers. Viņa skaidrojumu Db neizdevās iegūt, jo LB pārstāve Aiga Aizpuriete sacīja, ka nekomentēs privātpersonas investīcijas. Kā liecina Lursoft dati, pērn augustā J. Šeflera ieguldījums 100 % sev piederošajā SIA Meierovica 35 sasniedzis 7,9 milj. Ls, kas ir parakstītais pamatkapitāls, savukārt apmaksātais pamatkapitāls ir 4,88 milj. Ls. SIA Meierovica35 valdes priekšsēdētājs ir Aleksejs Orlovs, bet valdē darbojas bijušais LB akcionārs Sergejs Ļimarenko, LB ražošanas direktors Rolands Žarinovs, savukārt padomi, kuras loceklis ir Šeflers un LB vadošā akcionāra S.P.I. Group direktoru padomes priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Skurihins, vada LB padomes loceklis Aleksandrs Kovaļovs, bet viņa vietnieks ir LB valdes priekšsēdētājs Rolands Gulbis, kurš Db atteica sniegt komentāru. Jau vairākkārt ziņots, ka Krievijas varas iestādes cēlušas J. Šefleram apsūdzību smagos noziegumos un izsludinājušas viņu meklēšanā. J. Šeflera vārds medijos izskanējis saistībā ar Andri Šķēli.