"Smart Eco Tiny" Ādažu novadā ražo pārvietojamās mājas, plānojot ar tām apgūt Ziemeļvalstu tirgu un izveidot pārvietojamo namiņu ciematus Latvijā.
"Sekojot nekustamo īpašumu tirgum, pievērsām uzmanību, ka strauji pieaug pieprasījums pēc neliela izmēra, ekoloģiskām un energoefektīvām mājām. Pamanījām arī, ka Eiropā sāk attīstīties pārvietojamo māju, jeb Tiny House kustība. Uzskatāms piemērs ir Vācija, kur izveidoti vairāki Tiny House ciemati. Esam apmeklējuši vairākas izstādes Somijā, Polijā un Vācijā, iepazīstoties ar piedāvājumu šajā segmentā. Ņemot vērā to, ka jau vairāk nekā 20 gadus darbojamies būvniecības jomā, pildot namdaru un apdares speciālistu darbus, nolēmām uzsākt šāda tipa māju ražošanu arī Latvijā," stāsta "Smart Eco Tiny" valdes loceklis Kaspars Juliks.
Sākotnējās investīcijas uzņēmējdarbības uzsākšanā veido apmēram 50 000 eiro, kas saistītas ar darbnīcas telpu iekārtošanu, tirgus un produkta izpētes darbiem, konsultācijām ar konstruktoriem un arhitektiem, demo mājas radīšanu.
Uzņēmuma ražošanas telpas atrodas Ādažu novada Alderos. "Patreiz katra ēka tiek individuāli pielāgota un ražota atbilstoši klienta prasībām, nākotnē domājam izveidot arī tipveida produktus, kuriem mainīsies tikai aprīkojums, atkarībā no klienta vēlmēm, jo iespējami dažādi apkures, elektrības un ūdensapgādes veidi," stāsta K.Juliks.
Mājiņas iespējams veidot tā, ka tās ir pieslēdzamas pilsētas komunikācijām, gan arī, ka tās ir pilnībā autonomas - ar alternatīviem elektrības avotiem, ūdens filtrācijas sistēmām, apkures risinājumiem. "Svarīgs faktors tieši pārvietojamo māju ražošanā ir svars - lai piedalītos satiksmē, māja kopā ar piekabi nedrīkst pārsniegt 3.5 tonnas, kas ir liels izaicinājums konstrukciju un apdares materiālu izvēlē, jo sevišķi lielākajiem modeļiem, salīdzinoši šādas pašas kvadratūras moduļu māja sver aptuveni 8-10 tonnas," norāda K.Juliks.
Pārvietojamo mājiņu izmēri ir atkarīgi no pašas platformas, jeb piekabes, uz kuras tās tiek būvētas. Garums variējas no 5,40 līdz 8,40 metriem, platums ir standartizēts - 2,55m. Būvniecībā uzņēmums izmanto Holandes firmas "VLEMMIX" piekabes un ir šīs firmas pārstāvis Latvijā.
Papildus pārvietojamām mājām uzņēmums ražo arī moduļu tipa mājas, kā arī saliekamus bērnu namiņus. "Daudzi klienti izrāda interesi pielikt savu roku būvniecības darbos, tādēļ papildus pilnībā pabeigtiem Tiny house produktiem, piedāvājam arī konstruktora tipa versiju - klients iegūst piekabi, mājas karkasu ar projektu, kā arī komplektējošos materiālus, taču montāžu jau veic saviem spēkiem. Šajā gadījumā pēc nepieciešamības piedāvājam arī meistarklasi un konsultācijas," stāsta K.Juliks.
Pārsvarā uzņēmuma klienti ir privātpersonas, kuras izvēlas mājas gan kā brīvdienu mītnes, gan kā pastāvīgas dzīvojamās mājas, kā arī klienti, kuri iegādājas mājas biznesa vajadzībām - viesu nami, pansijas, pārvietojamas saunas. Mājas iespējams pielāgot arī tirdzniecības telpu un mobilu kafejnīcu vajadzībām.
Uzņēmums pārsvarā orientējas uz Ziemeļvalstu tirgu, attiecīgi pielāgojoties katras mērķa valsts būvniecības īpatnībām un prasībām. "Būtībā pārvietojama māja pēc sava ražošanas procesa ir tuvāka mēbeļu ražošanai, nekā ēku būvniecībai - tiek apdomāts katrs nelielās platības centimetrs, tam pielāgojot gan transformējamas mēbeles, gan rodot risinājumus maksimāli efektīvai telpas izmantošanai, papildus neaizmirstot par svara ierobežojošo faktoru, līdz ar to kopējās izmaksas ir salīdzinoši augstas," stāsta K.Juliks.
Vaicāts, kāds ir pieprasījums pēc uzņēmuma ražotajiem produktiem, uzņēmuma valdes loceklis stāsta: "Ja runa ir tieši par pārvietojamām mājām, tad šis produkts Eiropā ir salīdzinoši jauns, taču jūtama arvien pieaugoša klientu interese. Jāteic gan, ka pandēmijas ietekme ir atstājusi iespaidu arī uz mūsu uzņēmumu, jo atceltas daudzas plānotās izstādes, kurās bijām plānojuši piedalīties, iepauzēti arī daži uzsāktie projekti."
"Brīdī, kad sākām pētīt un uzsākt pirmās sarunas ar arhitektiem un dizaineriem, Latvijā bijām vieni no pirmajiem, kuri pieķērās šim segmentam, patreiz pie mums jau ir vairāki gan uzņēmumi, kuri ir uzbūvējuši, vai arī sākuši būvēt pārvietojamās mājas, kas būtībā priecē, jo rada veselīgu konkurenci, arī pieredzes apmaiņu, kā arī papildus motivē. Starptautiskajā vidē nākotnē liels spēlētājs varētu būt tas pats Zviedrijas "Ikea", kurš patreiz arī izstrādā savu pārvietojamās mājas modeli," domā K.Juliks.
Nākotnē uzņēmums plāno apgūt Ziemeļvalstu tirgus daļu, izveidojot katrā valstī savu pārstāvniecību, kā arī izveidot pārvietojamo mājiņu ciematiņus Latvijā. Papildus tiek domāts attīstīt arī moduļu māju ražošanu vietējam un eksporta tirgum, izstrādājot inovatīva dizaina, autonomus ēku modeļus.