Investējot 7 milj. eiro, SIA Cross Timber Systems plāno ražot lielizmēra masīvkoka paneļus, ko izmantos daudzstāvu ēku būvniecībai ārzemēs.
Plānots, ka jaunā ražotne, kura zāģmateriālus pārvērtīs produktā ar augstu pievienoto vērtību, darbu uzsāks jau nākamā gada vidū. Pēc rūpnīcas īpašnieku iecerēm lielizmēra masīvkoka paneļi no krustiski līmētiem žāvētiem dēļiem konkurēs ar citiem būvmateriāliem (metāla, monolītā un saliekamā dzelzsbetona) un tehnoloģijām (mūrēšanai) daudzstāvu ēku būvniecībā, kas aptver visas dzīves sfēras: no bērnudārziem un slimnīcām līdz daudzdzīvokļu mājām, no lauksaimniecības būvēm līdz militārajiem objektiem.
Kā svarīgākā priekšrocība salīdzinājumā ar mūra un dzelzsbetona konstrukcijām tiek minēts būvniecības ātrums - no masīvkoka paneļiem ēkas struktūra tiek samontēta vismaz par 30% ātrāk nekā no saliekamā dzelzsbetona. Tāpat arī produkta priekšrocības esot salīdzinoši mazais pašsvars un ugunsizturība, kas pārsniedz metāla konstrukciju un pat dzelzsbetona izturību. SIA Cross Timber Systems (CTS) ražošot produkciju tikai pēc pasūtījuma konkrētiem būvprojektiem, jo jau rūpnīcā tiks izveidoti savienojuma mezgli, komunikāciju kabeļu vietas, izzāģētas logu un durvju ailas, respektīvi, tikšot ražots produkts ar augstu gatavības pakāpi, lai maksimāli saīsinātu darbu būvlaukumā. Līmētie masīvkoka paneļi varēs būt līdz 3,5 m augsti, līdz 14 m gari un 0,3 m biezi.
Lai arī CTS ir reģistrēta tikai šā gada februāra nogalē, tomēr biznesa plāns par masīvkoka paneļu ražotnes izveidi ir izstrādāts daudz ātrāk. Uzņēmuma īpašnieki jau iepriekš veica pētniecības un attīstības darbus, kas ļāva izveidot vairākus masīvkoka paneļu uzlabojumus, tādējādi ceļot to konkurētspēju. CTS ir pieteikusi šo projektu ES struktūrfondu atbalstu programmā «Augstas pievienotās vērtības investīcijas», kurā projekti var pretendēt uz atbalstu līdz 3 milj. Ls. «Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra paziņos lēmumus par atbalstītajiem projektiem šī gada jūlija sākuma, un mēs ceram, ka būsim atbalstīto sarakstā,» lakonisks ir CTS valdes loceklis Andris Dlohi. Viņš arī uzsver, ka iecerētā investīciju projekta atpelnīšanas plānotais termiņš ir trīs līdz četri gadi.