Farmaceitiskā aprūpe ietver daudz vairāk nekā tikai zāļu izplatīšanu, un tā ir tikai viena funkcija, ko aptieka veic, taču farmaceitu loma ir daudz plašāka - viņi var sniegt vairāk pakalpojumu nekā patlaban viņiem ir iespēja sniegt, Dienas Biznesa rīkotajā konferencē Farmācijas attīstība kvalitatīvu medikamentu pieejamības nodrošināšanai sacīja Latvijas Farmaceitu biedrības valdes priekšsēdētāja Kitija Blumfelde.
Aptiekas šobrīd ir mazumtirdzniecības uzņēmums un rāmis, kurās tās ir ieliktas, ir tikai konkurence ar cenām, līdz ar to šie uzņēmumi plaši izmanto mārketinga trikus, pārdošanas veicināšanas instrumentus, lai veicinātu cilvēkus vairāk iegādāties zāles.
Tāpat pastāv plaša aptieku sniegto pakalpojumu interpretācija, jo nav skaidri definēti kvalitātes indikatori. It kā pastāv formāla kvalitātes sistēma, jo ir dažas normas, kas fiksētas likumos, taču tā vērsta uz darba organizācijas nodrošināšanu, nevis saturiski kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu.
Farmaceiti patlaban jūtas tā, ka profesionalitātei nav nozīmes tam, cik zinoši farmaceiti veido saskarsmi ar apmeklētāju un konsultē viņu, līdz ar to kvalitātei nav būtiskas nozīmes šajā darbā un lielākā nozīme ir cenai.
Joma patiesībā šobrīd neattīstās, ir daudz nerentablu aptieku, tām nav brīvu līdzekļu attīstībai, un konkurence ir īstermiņa iespēja nopelnīt tikai šajā brīdī, līdz ar to aptieku sfērā tā ir sevi izsmēlusi, jo aptieku bizness nav īstermiņa peļņas gūšanas process. Profesionalis jūtas nenovērtēs un nemotivēts, jo no viņa prasa tikai pārdošanas rezultātus, saka K. Blumfelde.
Normatīvo regulējumu vajadzētu veidot tā, lai veicinātu aptieku konkurenci ar pakalpojumu sortimentu un kvalitāti, lai nozīmigs kļūtu farmaceits ar savām zināšanām, ko iegūst augstskolā, nevis tikai cenas, uzsver eksperte.
Viņa piebilst, ka nākotnē aptiekām jādod iespēja sniegt vairākas pakalpojumu grupas. Viena no tām ir pamatpakalpojumi, ko farmaceits var sniegt ar tām zināšanām, ko ieguvis augstskolā. Aptiekas varētu izvēlēties sniegt arī papildpakalpojumus, piemēram, zāļu gatavošanu aptiekā, vakcinēšanu pret gripu vai smēķēšanas pārtraukšanas programmas. Šajā gadījumā to telpām vai speciālistiem jāatbilst speciālam prasībām.