Valdība slēgtajā sēdē apstiprināja finanšu konsultanta SEB Enskilda izstrādāto Latvijas Hipotēku un zemes bankas (Hipotēku bankas) pārveides plānu, kuru paredzēts iesniegt Eiropas Komisijai (EK).
A. Ūbelis norādīja, ka valdības apstiprināts Hipotēku bankas pārveides plāns, kas parāda veidu, kā "Hipotēku banka" kļūst 100% par attīstības banku, ir jāiesniedz EK Konkurences ģenerāldirektorātam.
«Plāns paredz arī komerciālā segmenta darbības izbeigšanu tādā veidā, lai netraucētu konkurenci komercbanku tirgū. Tas ir būtiskākais iemesls, kāpēc šim jautājumam īpašu uzmanību ir pievērsusi EK, vairāk skatoties no konkurences viedokļa,» sacīja Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāra vietnieks finanšu politikas jautājumos Andžs Ūbelis. Viņš piebilda, ka šis jautājums būtu jāatrisina līdz gada beigām.
FM Komunikācijas nodaļas vadītāja Baiba Melnace aģentūrai BNS paziņoja, ka valdība nolēma arī uzdot FM veikt tirgus izpēti par bankas pārveides scenāriju un tā ieviešanas stratēģiju. Bankas pārveides scenārija ieviešanai tiks pieaicināts konsultants, par ko Ministru kabinets lems atsevišķi.
Hipotēku bankas pārveides mērķis ir izveidot attīstības institūciju valsts atbalsta programmu realizācijai, maksimāli efektīvi izmantojot Hipotēku bankas infrastruktūru, intelektuālo un finansiālo potenciālu, veicot bankas pārveidi valstij izdevīgākajā veidā, paskaidroja Melnace. Bankas pārveides procesa gaitā Hipotēku bankas darbība tiek fokusēta uz tautsaimniecībai būtiskiem virzieniem – mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanu, uzņēmējdarbības sākšanas veicināšanu, infrastruktūras attīstīšanu un citiem nacionālās attīstības projektiem valdības apstiprinātās programmās.
Jau vēstīts, ka, veidojot attīstības banku, tiek apsvērta iespēja apvienot Hipotēku banku, Latvijas Garantiju aģentūru, Vides investīciju fondu un Lauku atbalsta fondu, savukārt komerciālo aktīvu daļu plānots no bankas nodalīt un valdībai būs jāpieņem lēmums, ko ar to iesākt.
Melnace iepriekš aģentūru BNS informēja, ka ministrija analizē dažādus Hipotēku bankas komerciālo aktīvu apsaimniekošanas variantus pēc bankas pārveides par attīstības banku. «Jāņem vērā, ka Hipotēku bankai pēc 2013.gada būs saglabājies nozīmīgs komerciālo aktīvu apmērs, tāpēc pašlaik tiek analizēti dažādi iespējamie risinājumi efektīvai komerciālo aktīvu apsaimniekošanai pēc pārveides procesa noslēguma,» viņa uzsvēra.
Valdība 2009.gada novembrī apstiprināja koncepciju par Hipotēku bankas pārveidi par attīstības institūciju pakāpeniski līdz 2013.gadam.
Pēc aktīvu apmēra Hipotēku banka decembra beigās bija astotā lielākā no 29 Latvijas bankām, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati.