Visi zin, ka lielākā atomkatastrofa pasaulē notika Černobiļā, bet tikai nedaudzi zin, kas ir otra lielakā atomkatastrofa. Šā gada septembra beigās aprit 50 gadi kopš šīs traģēdijas, kas ir iznīcinājusi un sabojājusi daudzu tūkstošu cilvēku dzīves, vēsta Greenpeace.
Majak atomcentrs Dienvidu Urālos bija viens no primārajiem Padomju Savienības atomkompleksiem. 1957.gadā vienā no tā atomglabātuvēm notika eksplozija, kuras rezultātā atmosfērā nonāca aptuveni puse no to radioaktīvo atkritumu daudzuma, kas radās pēc Černobiļas katastrofas.
Tikai daži no apkārtējiem iedzīvotājiem tika evakuēti, bet lielākā daļa palika. Radiācijai tika pakļautas 217 pilsētas un aptuveni 272 000 cilvēku.
Taču, kā norāda Greenpeace, postā, kas nodarīts videi un cilvēkiem, nav vainojama tikai šī eksplozija. Laika posmā no 1948.gada līdz 1956.gadam radioaktīvie atkritumi tiešā veidā tika novadīti blakus esošajā upē, kas bija dzeramā ūdens avots vairākām pilsētām. Aprēķināts, ka tas ietekmēja aptuveni 124 000 cilvēku. Turklāt radioaktīvie atkritumi nonākuši arī Sibīrijas ezeros.
Greenpeace akcentē, ka tiešā kontaktā ar piesārņoto upi un piesārņotajā vidē vēl līdz šodienai dzīvo aptuveni 7 000 cilvēku, kuriem lielākajai daļai ir ļoti smagas, nāvējošas veselības problēmas, kuras pāriet no paaudzes paaudzē. Vēl pusgadsimtu pēc traģēdijas Majak ir viena no radioaktīvākajām vietām uz Zemes.
Plašāka informācija iegūstama Greenpeace mājaslapā internetā.