Civiltiesiskās atbildības limiti būvniecības nozarē ir pārāk mazi, norāda apdrošināšanas sabiedrības Ergo valdes locekle Baltijas valstīs Ingrīda Ķirse.
Par šo jautājumu tiek spriests Latvijas Apdrošinātāju asociācijā.
«Pēc Zolitūdes traģēdijas esam izdarījuši secinājumus par civiltiesiskās apdrošināšanas limitiem - limiti ir nepiedodami mazi. Strādājam, lai parādītu, ka limits ir nepietiekams, ja notiek kāds nopietns negadījums. Protams, mazie būvuzņēmumi brīdina, ka nevar to atļauties. Bet būsim reāli - mazs būvuzņēmums nevar ņemt lielus objektus. Tas ir jāsaprot. Arī negadījumam nelielā objektā var būt smagas sekas. Ja nokrīt vējlukturis un uzkrīt kādam uz galvas, remonta izmaksas ir mazas, bet, ja zem vējluktura stāvējušajam negadījuma rezultātā ir iestājusies invaliditāte, vai to segs 50 000 eiro vērta civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise?» sacīja Ķirse.
Viņa skaidroja, ka apdrošinātāju viedoklim par to, ka civiltiesiskās atbildības limiti ir pārāk mazi, pretī ir argumentācija, ka lielāku limitu gadījumā izmaksas būs lielākas. «Nešaubīgi tās būs lielākas. Taču jāsaprot, ka risks maksā. Apdrošinātājiem ir saistības, un tie maksās atlīdzības gadījumā, ja iestāsies apdrošināšanas gadījums. Pretējā gadījumā jebkurš būvuzņēmējs nopirks mazu polisīti, samaksās 100 eiro, taču kas notiks, ja būs negadījums? Polise neko nesegs, un pēc tam arī būvuzņēmējs vairs nebūs, jo, ja viņam būs jānorēķinās par visām sekām, uzreiz iestāsies bankrots,» skaidroja Ķirse.
Viņa pastāstīja, ka norit arī sarunas ar būvuzraugu asociāciju, lai risinājumi būtu saprātīgi.
Patlaban spēkā ir Ministru kabineta noteikumi par civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu būvniecībā, kas nosaka būvuzņēmēja un būvētāja civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas kārtību un civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas minimālo atbildības limitu.
Ekonomikas ministrija arī izstrādājusi noteikumus par būvdarbu veicēju un būvspeciālistu civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu, kas noteiks apdrošināšanas atbildības minimālo atbildības limitu būvdarbu veicējiem un būvspeciālistiem. Pašlaik būvspeciālistiem - arhitektiem, būvinženieriem, būvuzraugiem, būvekspertiem - šāda apdrošināšana ir brīvprātīga.
Ergo ir apdrošinājis Zolitūdes traģēdijā iesaistīto Maxima lielveikalu un arī būvuzņēmēju Re&Re. Ķirse informēja, ka Ergo saņēmis 44 atlīdzību pieteikumus. «Gaidām, kad būs oficiālās izmeklēšanas rezultāti, lai pēc tam varam izdarīt secinājumus un sākt pieteikto lietu regulēšanu, jo tikai pēc negadījuma cēloņu un atbildīgo noteikšanas būs zināms, saskaņā ar kuru no iesaistīto pušu polisēm veicama pieteikumu izskatīšana. Kamēr nav noslēgusies kriminālizmeklēšana, nekādus lēmumus pieņemt nedrīkstam,» skaidroja apdrošināšanas sabiedrības valdes locekle.