ES nauda un valsts atbalsts seko politiskām simpātijām; pilsētas, kuru mēri nav tīkami valdībai, saņem vismazāk no pārpalikuma, kas netiek novirzīts Rīgai. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) apkopojusi informāciju no ministrijām, kuru pārraudzībā ir trešā darbības programma - Infrastruktūra un pakalpojumi, raugoties no kopējā infrastruktūras projektu realizācijas apjoma, lauvas tiesa nonāks Rīgas pilsētai. RAPLM Reģionālās politikas nodaļas vadītāja Indra Ciukša norāda, ka šie skaitļi uzskatāmi par absolūto minimumu. Iespējams, ka pilsētas piesaistīs daudz lielāku finansējumu.
Pēc šiem datiem redzams, ka infrastruktūras programmās, kas paredz ierobežotu atlasi, proti, ministrijas jau zina, kuru projektu realizācijai tās dos finansējumu, Rīgā nonāks 69 % no pilsētu infrastruktūras uzlabošanai paredzētā finansējuma jeb 413 milj. eiro, kamēr daļa pilsētu nesaņems pat 10 milj. eiro tuvākajos gados. Šajā gadījumā gan netiek runāts par pašvaldību kā finansējuma saņēmēju, bet gan par pilsētu un tajā esošiem pakalpojumu un infrastruktūras sniedzējiem.
Sadalīs šauram lokam
Finanšu ministrija gan norāda, ka tai šobrīd nav pamata domāt, ka turpat 70% Infrastruktūras un pakalpojumiem paredzētā finansējuma nokļūs Rīgā vai Rīgas reģionā. Turklāt vadošā iestāde cer, ka liela daļa uz publisko sektoru vērstu ES fondu konkursu tiks administrēti neierobežotas projektu atlases veidā, "kas nozīmē, ka par šo līdzekļu plūsmu jeb sadali pa reģioniem prognozes izteikt būtu priekšlaicīgi un iepriekš neparedzami."
Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis norāda, ka pēc RAPLM sniegtās informācijas redzams, ka brīvas pieejas finansējums ir tikai 4 % no apmēram 720 milj. eiro trešajā darbības programmā un Kohēzijas fonda finansējuma pašvaldībām. Viņš arī neslēpj, ka ļoti kritiski vērtē ieceri publiskajam sektoram paredzētos līdzekļus sadalīt ierobežotas projektu atlases veidā: "Varbūt esmu cinisks un skeptisks, taču atklātā projektu konkursā iespējas pabīdīt kritērijus pa labi vai pa kreisi ir daudz mazākas nekā ierobežotā konkursā, kur finansējuma saņēmēji tiek izvēlēti jau iepriekš," spriež A. Jaunsleinis. Viņš bažījās, ka, ES finansējumu sadalot ierobežotas projektu atlases veidā, Eiropas miljoni aizies tādu ceļu kā mērķdotāciju sadale investīcijām pašvaldībās. Paveicās tām, kur pie varas ir valdības koalīcijas partija.
Viens nav cīnītājs
Alūksnes mērs Viktors Litaunieks sarunā ar Db neslēpa, ka no partijas Jaunais laiks izstājies pilsētas attīstības vārdā. Proti, pēdējo sešu gadu laikā, kamēr pilsētu vadība bijusi opozīcijā valdības koalīcijai, valsts investīcijas svārstījušās no 3 līdz 90 tūkst. Ls gadā, taču pilsētas infrastruktūra ir uz sabrukšanas robežas. Toties kopš pagājušā gada vidus nu jau investīcijas sasniedz ap 400 tūkst. Ls. Tagad V. Litaunieks izšķīries pievienoties Zaļo un zemnieku savienībai. Arī reģionālajā presē lasāmas apdalīto pašvaldību iedzīvotāju sašutuma vēstules: laikraksts Auseklis vēsta, ka drīz pēc Lēdurgas pagastveča Jura Liepas aiziešanas no Jaunā laika Saeima lēmusi par dāvinājumu šim pagastam.
Vairākas Db aptaujātās pašvaldības nevēlējās presē komentēt tabulās redzamo provizorisko ES naudas sadalījumu, lai gan oficiāli atzina, ka tas /../ izskatās pēc Rīgas, nevis reģionālās attīstības. Pašvaldību rīcībā esošā informācija atšķiroties no prezentācijas materiāla. Un cerībā tomēr iegūt vismaz savas pilsētas attīstībai atbalstu, neviens nevēlas kritizēt kopējo Latvijas reģionu situāciju.
Rīgas prioritāte
Saldus pilsētas domes priekšsēdētājs Didzis Konuševskis (JL) sarunā ar Db uzsvēra, ka priecājas par to, ka Saldus ir iekļuvusi 17 pilsētu skaitā, kas saņems atbalstu no urbānās prioritātes. Tiesa, no kopējā katla Saldus nākamajos septiņos gados saņems daudz. Vēl mazāk solīts tikai Smiltenei.
S. Konuševskis piesardzīgi piebilst, ka nebūtu slikti, ja valsts līdzekļi tiktu vairāk decentralizēti, dodot lielāku patstāvību pašvaldībām. "Mēs jau visi palaikam lietojam Rīgas infrastruktūru, varbūt tāpēc mums kopīgi jāatbalsta tās pilnveidošana."
Arī Finanšu ministrijas eksperti norāda, ka Rīgā realizēto projektu ietekme būs jūtama valsts iedzīvotājiem dažādos reģionos. Turklāt Rīgai kā galvaspilsētai un Rīgas reģionam kā visblīvāk apdzīvotajam un ekonomiski visaktīvākajam reģionam ir noteiktas, raksturīgas problēmas, kuru risināšana nepieciešama visai valstij. "Valdība ir pieņēmusi lēmumu par jaunas horizontālās prioritātes izveidi - Rīgas starptautiskā konkurētspēja - tātad šīm investīcijām ir valstiska nozīme!" tā vadošās iestādes Struktūrfondu departamenta direktores vietnieks Aleksandrs Antonovs.
Attīstības nebūs
Vidzemes plānošanas reģiona padomes priekšsēdētājs un Gulbenes domes priekšsēdētājs Nikolajs Stepanovs (TP) bija ļoti kritisks: "Aptuveni tāda proporcija - 60% Rīgai, 40% visai pārējai Latvijai ir ikvienā jomā. Piemēram, izglītības attīstībai, bērnudārzu celtniecībai. Visam Vidzemes reģionam bērnudārziem atvēlēti tikai 3,8 milj. Ls. Rīga, kas savulaik lielāko daļu bērnudārzu pārdeva, tagad tos būvēs par visai Latvijai paredzēto naudu." Viņš apgalvoja, ka ministrijās parasti esot viena atruna, vērtējot projektus un lemjot par līdzekļu piešķiršanu attīstībai - visa nauda jādala uz galviņām - cik studentu, cik iedzīvotāju utt. "Bet tās galviņas aizplūst uz Rīgu tieši tāpēc, ka reģionos trūkst naudas attīstībai. Es ar pilnu atbildību visa Vidzemes reģiona vārdā varu teikt: pie šādas attieksmes nekādas reģionālās attīstības nebūs!
Finanšu ministrija līdz šim veiksusi tikai vienu pētījumu par ES fondu un teritoriju attīstību Latvijā 2005. gada rudenī. Jau toreiz bija skaidrs, ka vienmērīga reģionālā attīstība ir piemirsta.
…RAPLM Rīgai saldēdienu negrib dot
RAPLM izstrādātais priekšlikums papildu gūtās ES naudas infrastruktūras attīstībai Rīgai atvēl vien 10 milj. eiro.
Kopumā 17 pašvaldībām paredzēts sadalīt 263 milj. eiro.Galvaspilsētas vajadzībām izveidota atsevišķa apakšaktiviāte - Rīgas pilsētas ilgtspējīga attīstība. Aktivitātes mērķis ir nodrošināt pilsētas degradēto teritoriju revitalizāciju, veicinot galvaspilsētas attīstības priekšnosacījumu veidošanos. Finanšu ministrija norādījusi, ka Rīgai piešķirams lielāks finansējums, jo sarunās ar EK pārrunāts finansējums vismaz 30 milj. eiro apmērā. Viens no argumentiem, kāpēc netika piešķirts finansējums tādām pilsētām kā Jūrmala vai Ogre, minēts fakts, ka tās iegūs no finansējuma, kas tiks izvietots Rīgā. Taču pēdējais RAPLM piedāvājums piedāvā Rīgai vien 10 milj. eiro. Tāpēc īpašu uzdevumu ministrs Eiropas fondu apguves lietās Normunds Broks nosūtījis Rīgas pašvaldībai vēstuli, aicinot Rīgu iesaistīties debatēs aktīvi un cīnīties par finansējuma proporciju izmaiņām.
Kā informē Rīgas domē, mērs jau parakstījis vēstuli RAPLM, lūdzot palielināt finansējumu vismaz līdz 30 milj. eiro. Domē skaidro, ka pašvaldība nelūdz, lai tiktu atbalstīts kāds jau no iepriekš noraidītajiem projektu priekšlikumiem, - zemās grīdas tramvaja projekts vai tehnoloģiju parka izveide Rīgā. RAPLM argumentē, ka pati pašvaldība savos sākotnējos priekšlikumos norādījusi, ka degradētajām teritorijām vēlas 10 milj. eiro.
Līdz 15. martam turpinās RAPLM izstrādātā priekšlikuma sabiedriskā apspriešana, kuras laikā pašvaldības var iesniegt savu vēlmju precizējumus.