«Zaudējumi, kas tiesību īpašniekiem radušies, cilvēkiem veicot kopēšanu personiskām vajadzībām Latvijas teritorijā pēc AKKA/LAA un LaIPA veiktajiem aptuvenajiem aprēķiniem, ir 329 miljoni latu gadā. Šī ir summa, kas cilvēkiem būtu jāmaksā, ja viņiem būtu jāslēdz līgums ar tiesību īpašniekiem par katru reizi, kad tiktu veikta kopēšana personiskām vajadzībām,» laikrakstu Dienas bizness ar biedrības veiktajiem aprēķiniem iepazīstina AKKA/LAA Komunikācijas nodaļas vadītāja Agnese Kārše.
Neveiktie grozījumi datu nesēju nodokļa noteikumos ir viens no iemesliem, kāpēc šādi zaudējumi pēc AKKA/LAA ieskatiem veidojas. Proti, biedrība vēl aizvien vēlas, lai nodeva tiku iekasēta ne tikai par CD un DVD, bet praktiski par visiem iespējamiem datu nesējiem – par atmiņas kartēm (izņemot xD kartes), visu veidu zibatmiņām, mobilajiem telefoniem ar MP3, MP4 atskaņotājiem ar atmiņu, iekārtām ar iebūvētām zibatmiņām, par datoru cietajiem diskiem, personālajiem, piezīmju un plaukstdatoriem. Pēc AKKA/LAA vēlmēm datu nesējiem nodevas apmēram būtu jābūt no 1 līdz 3 Ls par vienību.
«Ja zaudējumu apmērs ir tik grandiozs, tad jau AKKA/LAA vispār vajadzētu apdomāt kā aizliegt kopēšanu vispār,» biedrībai iesaka IT vairumtirgotāja ALSO Latvia valdes priekšsēdētājs Juris Ducens.
Atlīdzība par tukšajiem materiālajiem nesējiem un reproducēšanai izmantojamajām iekārtām ir taisnīga atlīdzība autortiesību īpašniekiem – autoriem, producentiem, izpildītājiem – par viņu darbu reproducēšanu tukšajos nesējos ar reproducēšanas iekārtu palīdzību, uzskata AKKA/LAA.
Biedrība paskaidro, ka iekasētā atlīdzība tiek sadalīta un izmaksāta autoriem (komponistiem, rakstniekiem, kinorežisoriem, kā arī izpildītāju un producentu organizācijām – biedrībai AKKA/LAA, biedrībai LaIPA, LKA, Latvijas Profesionālo aktieru apvienībai), ievērojot jau minētajos MK noteikumos noteikto atlīdzības izmaksas kārtību un sadalījumu.