Lietuvas satiksmes ministrs Marjus Skuodis aicinājis Eiropas Savienību (ES) beidzot kopīgi atrisināt jautājumu par atteikšanos no sezonālās pulksteņa laika mainīšanas.
"Šāds [Eiropas Komisijas (EK)] ierosinājums izteikts jau pirms četriem gadiem, tomēr dalībvalstu pilsoņiem joprojām divas reizes gadā nākas pārgriezt pulksteņus. Esmu pārliecināts, ka ir jāuzņemas politiskā atbildība un beidzot jāatrisina šis jautājums, panākot kopīgu ES vienošanos," viņš norādījis vēstulē ES transporta komisārei Adinai Veleanai, ES prezidētājvalsts Slovēnijas infrastruktūras ministram Jernejam Vrtovecam un Eiropas Parlamenta (EP) Transporta un tūrisma komitejas vadītājai Karimai Delli.
"Sezonālās pulksteņa laika mainīšanas negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību apliecinājuši daudzi pētījumi, tādēļ par galveno prioritāti mums jāuzskata Eiropas iedzīvotāju labklājība un jāatsakās no šīs neefektīvās un kaitīgās laika maiņas," uzsvēris ministrs.
Pēc viņa vārdiem, Lietuvā rīkotās konsultācijas ar sabiedrību un uzņēmējiem parādījušas, ka atteikšanās no laika maiņas neietekmēs ekonomiku, ja Lietuvā un Rietumeiropas valstīs laiks neatšķirsies vairāk kā par divām stundām un ja ES dalībvalstis šo pāreju veiks koordinēti, vienojoties par kopīgu datumu un nosakot skaidru sabiedrības informēšanas procedūru.
"Nav šaubu, ka noteikt koordinētu mehānismu nebūtu sarežģīti un arī tehniskā līmenī to nokārtot nebūtu grūti. Tiešām žēl, ka ES pat pēc vairākus gadus ilgušām diskusijām joprojām nespēj panākt vienošanos tik vienkāršā jautājumā," vēstulē rakstījis Skuodis.
Lietuvas Satiksmes ministrija atgādinājusi, ka EK rīkotajās konsultācijās, kurās piedalījušies 4,6 miljoni cilvēku, 84% no viņiem iestājušies par atteikšanos no laika maiņas.
Jautājums par nepieciešamību pārskatīt esošo pulksteņa pārregulēšanas kārtību Eiropā tika aktualizēts 2018.gadā. EK veiktajā dalībvalstu iedzīvotāju aptaujā lielākā daļa cilvēku pauda viedokli, ka pastāvošā kārtība būtu atceļama. 2018.gada 12.septembrī EK iepazīstināja dalībvalstis ar jaunas direktīvas projektu, rosinot pārtraukt sezonālo laika maiņu visā ES teritorijā.
Pašlaik sarunas par atteikšanos no laika maiņas Eiropas Savienības Padomē apsīkušas. Pēdējo reizi ES direktīvas projekts šai jautājumā tika apspriests 2019.gadā, nolemjot dot dalībvalstīm laiku iekšējo konsultāciju un aptauju rīkošanai.