Baiļu uzplūdi par koronavīrusa straujāku izplatīšanos ārpus Āzijas papildu trieciens ir dažādiem ar tūrisma nozari saistītajiem uzņēmumiem. Notiekošā rezultātā daudzi sevišķi strauji atbrīvojas no aviokompāniju un kruīza uzņēmumu vērtspapīriem.
Kuģu kruīza nozares līderu - "Carnival", "Norwegian Cruise Line Holdings" un "Royal Caribbean Cruises" - akciju cena šīs nedēļas sākumā vien saruka gandrīz par 10%. Piemēram, tā paša "Carnival" akcijas vērtība Ņujorkas biržā kopš saviem decembra augstākajiem punktiem ir samazinājusies jau gandrīz par 30%.
Strauji zemāk planē arī aviokompāniju akciju vērtība. Piemēram, "Ryanair" akcija šo pirmdien saruka par 13,5%, "Air France" – par 8,7% un "Deutsche Lufthansa" – par 8,8%. Strauji cenu kritumi bija vērojami arī "American Airlines Group", "EasyJet", "Delta Air Lines" u.c. līdzīgām akcijām. Tiek ziņots, ka pasaulē viesnīcas jau izjūt ķīniešu tūristu skaita samazināšanos. Sagaidāms, ka notiekošajam būs ietekme uz dažādām citām nozarēm.
Šobrīd tiek rēķināts, ka bailēm no vīrusa plašāka negatīva ietekme, protams, būs uz Ķīnas tautsaimniecību. Tomēr jāņem vērā, ka šī valsts ir ne tikai pasaules ražošanas centrs, bet arī arvien nozīmīgāks noieta tirgus. Galu galā Ķīna ir otra lielākā pasaules ekonomika.
Ja vīrusam būs vēl plašāks vēriens, tad nav izslēgts, ka valdības daudzviet lems par kādiem stingrākiem pārvietošanās ierobežojumiem. Ja tas tā patiešām būs, tad vēl pa lielākam sitienam nonāks, piemēram, ar tūrismu saistītās industrijas. "Koronavīrusa izplatīšanās Itālija un Tuvajos Austrumos liek bažīties, ka tā ierobežošana varētu prasīt daudz ilgāku laiku nekā sākotnēji domāts," spriež "Danske Bank Wealth Management" eksperti. "Investori nu baidās, ka notiekošais nebūs tikai šā gada pirmā ceturkšņa "lieta". Ietekme var būt vērojama arī otrajā un trešajā ceturksnī, un kopumā – globālā ietekme var būt krietni dziļāka nekā sākotnēji tika uzskatīts," "The Wall Street Journal" komentē minētās finanšu iestādes pārstāvji.
Vēl pagājušās nedēļas pirmajā pusē pārsvarā valdīja cerības, ka koronavīrusa izplatīšanās beidzot sākusi bremzēties. Savukārt šonedēļ jau izskatās, ka šādām cerībām pāri pārbraucis ceļa rullis.
"Itālijas "pieslēgšana" investoru vidū sējusi paniku un likusi apcerēt, kā notiekošais varētu ietekmēt biznesu un sabiedrību. Šāds ar ceļošanas biznesu saistīto uzņēmumu akciju cenu kritums liek arī domāt, ka investori baidās, ka bizness un cilvēki kopumā var zaudēt savu ceļošanas apetīti," savukārt klāsta Apvienotās Karalistes finanšu uzņēmuma "AJ Bell" analītiķi.
Šādiem uzņēmumiem gan ir arī zināms cerību stariņš. Nozīmīgu daļu no šādu uzņēmumu izmaksām veido degvielas tēriņi. Savukārt tā pēdējā laikā kļūst lētāka.
TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ: