Lauksaimnieku biedrība Zemnieku saeima par 2011.gada svarīgāko notikumu sauc pamatakmens iemūrēšanu piena pārstrādes rūpnīcai Jelgavā, savukārt par gada nejēdzību - Saeimas ārkārtas vēlēšanas, sacīja organizācijas pārstāve Ilona Kuzmiča.
«Līdz ar zemniekiem piederošās rūpnīcas pamatakmens ielikšanu tiek likti pamati arī stabilitātei piena nozarē, jo 600 zemnieku saimniecības apvienojušās ar mērķi pārstrādāt saražoto pienu. Tikmēr nejēdzīgo 11.Saeimas vēlēšanu dēļ uz nezināmu laiku atlikta ilgi gaidītā zemes kreditēšanas programmas ieviešana. Iznākumā lauksaimniecības zemi turpina izpirkt ārzemnieki,» sacīja Kuzmiča.
Par gada pārsteigumu lauksaimnieki uzskata Valsts prezidenta Andra Bērziņa aktīvo iesaistīšanos lauksaimnieku interešu aizstāvībā, jo līdz šim «prezidenta līmenī lauksaimnieki nebija sadzirdēti un izprasti».
Tikmēr gada nedrauga titulu izpelnījies Eiropas Savienības Lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Dačians Čološs.
«Čološa solījumi izstrādāt taisnīgu kopējās lauksaimniecības politiku un apgalvojumi par Baltijas situācijas izpratni izrādījās tukša retorika. Tomēr prieks, ka Baltijas lauksaimnieki un tiešmaksājumu nevienlīdzība Čološa kungam «rādās sapņos», kā viņš pats neoficiālā sarunā bija spiests atzīt lauksaimniecības ministrei Laimdotai Straujumai,» sacīja Zemnieku saeimas pārstāve.
Saistībā ar nevienlīdzīgajiem tiešmaksājumiem Zemnieku saeima arī definē gada vilšanos - Briseles jūnijā izteikto priekšlikumu zemniekiem papildus saņemt klāt tikai apmēram 35 latus pie pašreizējiem 63 latiem par hektāru.
«Vienlīdzīga konkurence ir tikai Eiropas lozungs - vienošanās izstrādāt metodiku, kas veidotu taisnīgu platībmaksājumu sistēmu bija «uzmanības novēršana». Saskaņā ar Eiropas komisijas priekšlikumu Latvijas zemnieki vēl 2020.gadā saņems 52% no Eiropas vidēja atbalsta, bet, piemēram, Nīderlandes zemnieki turpat trīs reizes vairāk - 142% no vidējā atbalsta,» norādīja Kuzmiča.
Tikmēr kā gada gandarījumu Zemnieku saeima nosauc faktu, ka Baltijas valstu lauksaimnieki 12.oktobrī spēja organizēt kopīgu protesta akciju Tallinā, Rīgā, Viļņā un Briselē, tādējādi apvienojoties kopīgai cīņai par taisnīgu lauksaimniecības politiku.
Zemnieku saeima dibināta 1999.gadā un apvieno 881 zemnieku saimniecību un uzņēmumu, kas apsaimnieko 422 348 hektārus zemes, saražojot aptuveni 46% no Latvijā izaudzēto graudu apjoma un nodarbinot 3807 cilvēkus.