Ja būtu skaidrāka Latvijas valsts nostāja un norādes nozares attīstībai, arī Latvijā varētu no atkritumiem iegūto masu izmantot apkurei; pašlaik Latvijā tādu izmanto cementa rūpnīcā Brocēnos, taču tā šo masu ieved no ārvalstīm, atklāj stāsta SIA ZAAO Enerģija valdes loceklis Ģirts Kuplais.
Mums ir iespēja ražot RDF (angliski - refuse derived fuel, latviski - NAIK jeb no atkritumiem iegūtais kurināmais). Tā ir šķirošanai derīga masa, ko var izmantot kā kurināmo. Lai šādu masu dabūtu, ir jāiegādājas iekārtas, kas to samaļ līdz septiņu milimetru daļiņām. Kā norāda Kuplais, varētu ņemt kredītu, rakstīt projektu, bet pašlaik šai lietai viņš neredz realizācijas iespējas. Vienīgā vieta Latvijā, kur šo masu var dedzināt, ir cementa rūpnīca Brocēnos, tomēr publiskajā telpā esošā informācija liecina, ka tā pašlaik šo masu ieved no citām valstīm.
RDF ražošanas projekts ZAAO varētu izmaksāt vismaz pusmiljonu latu. «Bet viens ir ražot, otrs, - vai būs pieprasījums, un kāda ir valsts nostāja, redzējums par nozares attīstību. Eiropā jau šo izejvielu visi ražo,» uzsver Kuplais.
Viņaprāt, vispareizākais būtu, ja Latvijā būvētu kādu lielu rūpnīcu, piemēram, celulozes, kur jau tehniskajos noteikumos varētu kā kurināmo norādīt RDF. «Cik man zināms, šāda prakse ir Vācijā, kur jau noteikumos tiek iestrādāts, ka būs jāizmanto šis kurināmais, nevis gāze, šķelda vai kas cits,» piebilst Kuplais.
Igaunijas enerģijas ražotājs Eesti energia pašlaik būvē lielu rūpnīcu pie Tallinas, kas darbu sāks šā gada aprīlī. Igauņi šo RDF krāj, kopš uzzināja, ka ir doma šādu rūpnīcu būvēt. Visos poligonos šī masa ir uzkrāta, paies vēl vairāki gadi, kamēr viņi iztērēs uzkrājumus, un tad varbūt sāks interesēties par iespēju to iepirkt, par kaimiņvalsts pieredzi stāsta Kuplais.
Bet, neskatoties uz visu, arī ZAAO krāj šo izejvielu, kuru veido no sadzīves atkritumiem nošķiroti papīri, kartoni, plastmasa. Tas ir tas, ko cilvēks ir iemetis sadzīves atkritumu konteinerā un iekārta ir nošķirojusi. Kaloritātes ziņā šī masa ir augstvērtīgāka nekā šķelda, piebilst ZAAO pārstāvis.
ZAAO ir Ziemeļvidzemes reģiona pašvaldību 1998.gadā dibināts uzņēmums ar mērķi sniegt kvalitatīvus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus fiziskām un juridiskām personām visā Ziemeļvidzemes reģionā, liecina informācija uzņēmuma mājaslapā. Uzņēmuma īpašnieki ir 28 pašvaldības.
ZAAO darbības virziens ir atkritumu savākšana, šķirošana, uzglabāšana, apstrāde, pārkraušana, pārvadāšana, apglabāšana.