Tajās pašvaldībās, kur atkritumu apsaimniekošanas operators izraudzīts konkursa kārtībā, tarifi samazinās pat par 50%. Tādus secinājumus var izdarīt, salīdzinot pēdējā laikā rīkotos atkritumu apsaimniekošanas publisko iepirkumu rezultātus dažās pašvaldībās, kuros cena svārstās 2,84-5,97 Ls/m3 robežās un ir vidēji par 40% zemāka nekā pirms konkursa rīkošanas.
Tajā pašā laikā tajās pašvaldībās, kuras par savu atkritumu apsaimniekošanas operatoru bez iepirkuma konkursa rīkošanas izvēlējušās SIA Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija (ZAAO) cena ir 8-9 Ls/m3 robežās. Jāpiebilst, ka ZAAO sniegtā pakalpojuma cena, pēc Latvijas Namu apsaimniekotāju un pārvaldes asociācijas datiem, nav pati augstākā valstī, vēl dārgāk par atkritumu apsaimniekošanu maksā liepājnieki, kā arī Jēkabpils un Alūksnes novada iedzīvotāji, kur cena pārsniedz 10 Ls/m3, tomēr ne visur iedzīvotāji ir gatavi tik augstas atkritumu apsaimniekošanas cenas akceptēt.
Viens no jaunākajiem piemēriem šajā stāstā ir Saulkrasti, kur pašvaldība šovasar izlēma neturpināt līgumus ar privātajiem operatoriem SIA L&T, SIA Ragn-Sells un SIA Vidzemes serviss, bet gan, iegādājoties 0,8% ZAAO akciju, kā vienīgo atkritumu apsaimniekošanas operatoru savā teritorijā bez konkursa atzīt ZAAO.
Saulkrastu iedzīvotāji, satraukti par tarifu kāpumu 14-43% robežās, rakstīja dažādām valsts iestādēm sūdzības, norādot, ka iepriekšējo privāto operatoru sniegtie pakalpojumi viņiem šķituši piemērotāki arī citādā ziņā, piemēram, pēc atkritumu izvešanas grafika, taču pagaidām sūdzības palikušas bez konkrēta rezultāta. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) iedzīvotājiem atbildēja, ka pašvaldībām ir autonoma funkcija organizēt iedzīvotājiem sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, ieguldīt savus līdzekļus kapitālsabiedrībās, tostarp «kvalitatīvus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus sniedzošajā SIA ZAAO, kuras īpašnieces jau šobrīd ir 26 pašvaldības, ieskaitot Saulkrastus».
Turklāt, tā kā Saulkrastu novada pašvaldība ir SIA ZAAO kapitāldaļu īpašniece, tai nav tiesiska pamata piemērot publiskā iepirkuma likumu un rīkot konkursu. «Par labu ZAAO izlēmām vairāku iemeslu dēļ: pirmkārt brīvajā tirgū strādājošie privātie atkritumu operatori mums nevarēja piedāvāt vienotu sistēmu, kas var apgrūtināt ES prasību izpildīšanu attiecībā uz obligāto atkritumu šķirošanu. Otrkārt, tā kā arī paši tagad esam ZAAO līdzīpašnieki, mums ir sajūta, ka labāk varam organizēt un piedalīties atkritumu apsaimniekošanas procesā, nekā tas būtu ar kādu privāto operatoru,» DB sacīja Saulkrastu domes priekšsēdētāja vietnieks Normunds Līcis, piebilstot, ka par ZAAO saņemtas labas atsauksmes no citām pašvaldībām un Saulkrasti gribējuši saviem iedzīvotājiem piedāvāt «pārbaudītas vērtības».