Ne katram, kas iekūlies milzīgos parādos, nākas doties peļņā uz ārzemēm vai zaudēt visu. Ja nolīgsit «pareizos» maksātnespējas administratorus, var palaimēties, ka banka no jums pēkšņi vairs neprasa pusmiljonu, kā tas gadījās KNAB priekšnieka Normunda Vilnīša sievai, vēsta izdevums Ir.
No bankrota laimīgi izsprukušās nekustamo īpašumu firmas DGS mājas adresē Brīvības gatvē 221 valdot rosība. Ingūnas Vilnītes uzvārds gan tagad mainīts uz Pankratenko. Uzņēmēja atteikusies atbildēt uz jebkādiem izdevuma jautājumiem.
Bijušais KNAB priekšnieks Normunds Vilnītis bijis tikai mazliet runīgāks, kad sazvanīts. Uz jautājumu, kā viņš skaidro sievas uzņēmuma lielākā kreditora Swedbank pretimnākšanu, atlaižot lielu parāda summu, Vilnītis atbildējis: «Zviedrijas karalis ir mans radinieks, tāpēc tāda labvēlība.» Tālāk viņš paziņojis, ka uz «jocīgiem jautājumiem» negrasās atbildēt.
Kā atgādina Ir, kad 2009. gada pavasarī Saeimas vairākums KNAB priekšnieka amatā iecēla N. Vilnīti, kā šaubu ēna pār viņa neatkarību klājās prāvas parādsaistības. Priekšnieks skaidroja, ka finansiāli palīdz dzīvesbiedre - uzņēmēja, līdz ar to ģimene spēj segt savas saistības.
Ir pētījums liecinot, ka tobrīd valsts galvenā korupcijas apkarotāja ģimenes finanšu situācija patiesībā nav bijusi tik rožaina, tomēr ģimenes bizness no bankrota esot spējis paglābties, piesaistot vienu no izveicīgākajiem maksātnespējas administratoriem Latvijā - Māri Sprūdu.
Vairāki intervētie Sprūdu raksturojuši kā liela «kooperatīva» līderi - tā mēdzot dēvēt maksātnespējas administratoru grupas, kurās individuāli praktizējoši administratori varot savstarpēji koordinēt darbības un īstenot shēmas, lai maksātnespējas procesā panāktu klientiem vēlamo rezultātu. Vilnīšu gadījumā šis rezultāts bijis atbrīvošanās no nesegtām uzņēmuma parādsaistībām, kas līdz ar krīzes iestāšanos pārsniedza miljonu, vēsta izdevums.
Tas atgādina, ka kopš N. Vilnīša stāšanās KNAB priekšnieka amatā nebija pagājis pat gads, kad smagās finanšu problēmās nonāca viņa sievas firma DGS mājas, kas tirgoja nekustamo īpašumu. Viens no lielākajiem DGS mājas kreditoriem bija Swedbank, kurai par labu ieķīlāti 87% uzņēmuma aktīvu 1,2 miljonu latu vērtībā. Saskaņā ar spriedumā minēto banka ir piekritusi DGS mājas ĀTAP plānam. Kaut arī daļa kreditoru iebilda, tiesa šo plānu apstiprināja, bet administratora amatā iecēla I. Vilnītes pašas izvēlēto M. Sprūdu.
Plāns paredzējis ar banku saskaņotu uzņēmuma mantas pārdošanu, bet ar īpašumu pārdošanu neesot veicies. Iegūtie līdzekļi nesedza visu kredītu, līdz ar to atlikusī Swedbankai neatmaksātā summa - 444 tūkstoši latu - tika iekļauta nenodrošināto saistību sarakstā, informē Ir.
Līdzīgā situācijā nonākuši uzņēmumi būtu spiesti bankrotēt, taču administrators M. Sprūds esot spējis panākt, ka firma atdzimst kā fēnikss no pelniem. ĀTAP procesā Sprūds virzījis vairākus plāna grozījumus, kas pēdējā variantā šāgada sākumā paredzot visu nenodrošināto kreditoru pamatparāda samazināšanu par 99%. Tas nozīmē arī Swedbank kredīta dzēšanu par 439 605 latiem, liekot atmaksāt tikai 4440 latus.