Administratīvi teritoriālā reforma pašreizējā piedāvājumā neīstenos vienu no būtiskākajiem reformas mērķiem – nemazinās nevienlīdzību, pārliecināts Liepājas pilsētas mērs Jānis Vilnītis.
Ietaupījums uz administratīvajiem izdevumiem nebūs lielāks par 1 līdz 1, 5 % un nesasniegs iecerētos 125 miljonus eiro gadā. Savukārt nevienlīdzības mazināšanai būs nepieciešams papildu finansējums, piemēram, lai jaunajā administratīvajā teritorijā nodrošinātu visiem vienlīdzīgus sociālos pabalstus, norāda J. Vilnītis.
Liepājas mērs kā piemēru min skolēnu ēdināšanas izdevumu segšanu no pašvaldības puses. Vairākos Lejaskurzemes novados pašvaldība sedz pusdienu izmaksas visiem audzēkņiem, Liepājā – tikai tiem, kuriem noteikumi to paredz. Jautājums, uz kuru pašlaik nav atbildes – kā šo jautājumu risināt jaunajā administratīvajā teritorijā?
Ēdināšanas izdevumu segšana visiem vispārizglītojošo skolu audzēkņiem apvienotajā novadā veidotu Liepājas pilsētas budžetam neizpildāmu sadaļu. Savukārt lēmums neturpināt segt skolēnu pusdienu izdevumus pasliktinātu dzīves kvalitātes vidi novados, kuros deputāti iepriekš šādus noteikumus apstiprinājuši.
«Mēs taču neejam uz reformu, lai pasliktinātu situāciju, un tās ir milzu izmaksas. Par reformas finansiālo ieguvumu esmu ļoti piesardzīgs,» komentē J. Vilnītis.
Šā gada pavasarī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas prezentētais pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas plāns paredzēja Latvijas teritoriju iedalīt 35 pašvaldībās. Pašlaik Latvijā ir 119 pašvaldības.
Paredzēts, ka pašvaldību vēlēšanas 2021. gadā notiks jaunajās administratīvajās teritorijās.
DB intervija ar Jāni Vilnīti skatāma šeit: https://www.db.lv/zinas/liepajas-skarbas-macibas-489138