Reiz Iecavas novada ražotnes «Balticovo» pagalmā Lieldienās varēja šūpoties lielās šūpolēs, vietējā veikaliņā iegādāties olas ar diviem dzeltenumiem un gardas kūkas. Pusgadu par uzņēmuma valdes priekšsēdētāju nostrādājušais Andris Platais atzīst – daļu šo «ekstru» likvidējis pats, vēl būdams finanšu direktors. «Ja darbībai nav saimnieciska pamatojuma, tad tā nav vajadzīga. No kārtības viedokļa nevarējām pieļaut, ka visi var brīvi iekļūt uzņēmuma teritorijā, tāpēc apsardzes punkts un svari tika pārcelti pie iebraucamā ceļa,» reģionālajam laikrakstam Bauskas Dzīve skaidro A. Platais.
Simboliskā vista un gailis pie biroja joprojām ir savā vietā. Andris ir dzimis un audzis liepājnieks, bet tagad ceļu uz darbu Iecavas novadā mēro no Jūrmalas. Par «Balticovo» vadītāju kļuva, kad iepriekšējais valdes priekšsēdētājs Arnis Veinbergs atstāja amatu, lai pēc vienošanās ar īpašniekiem karjeru turpinātu citādi. «Uzņēmumā nebija ārkārtas situācijas, es to pārņēmu normālā kārtībā. Te strādāju 11 gadus, desmit esmu bijis finanšu direktors. Man no visiem vadītājiem pašlaik ir lielākā pieredze «Balticovo»,» skaidro A. Platais.
Viens no galvenajiem īpašnieku uzdevumiem jaunajam vadītājam – lai uzņēmums kļūtu efektīvāks. «Pēdējos gados ļoti strauji attīstījāmies, kad vien tam bija līdzekļi. Tagad jāsakārto iekšējie procesi, jākļūst efektīviem un jāpieņem pareizie lēmumi. Pēc tam skatīsimies, kādi investīciju projekti būs nepieciešami. Arī tam mana finanšu vadītāja pieredze būs noderīga,» vērtē Andris.
Lieli iesākti projekti «mantojumā» netika saņemti. Pērn pārdots biogāzes rūpnīcas projekts, noslēdzot ilgtermiņa līgumu par mēslu piegādi. «Projekts bija dārgs un apjomīgs, uz «Balticovo» finanšu plūsmu tas atstātu būtisku ietekmi. Daži investīciju aspekti mani darīja bažīgu, bet tagad tas ir atrisināts vienkāršāk,» stāsta A. Platais. Uzņēmums reaktora ražoto siltumu neizmantos, jo cehiem ir katram sava apkure un atgriešanās pie centralizētās sistēmas prasītu lielus ieguldījumus. Tiek apsvērta iespēja pirkt no tuvējā ražotāja elektrību, ko patlaban olu ražotne iegādājas no «Enefit». Fasēšanas cehā izmanto pašu uzbūvētos konveijera robotus, lai arī piebremzēta ideja par to būvēšanu citiem.
Visi pēdējo gadu jaunie produkti joprojām ir ražošanā, apstiprina vadītājs. Atceltas dažas ieceres, bet tiek apsvērtas jaunas: «Meklējām iespēju iegūt Eiropas naudu jaunai pulvera kaltei, taču tas pagaidām nevedas. Vēl domājam, vai to īstenosim. Šogad jāuzbūvē jauna putnu novietne, jo jāslēdz viena vecā, kas nolietojusies. Tas ir kapitālieguldījums, lai turpinātu ražot ar tagadējo jaudu, jo uzņēmums ir sens, infrastruktūra – dažāda vecuma un kvalitātes. Šķietami nelielos uzlabojumos šogad aizies vairāki simti tūkstošu eiro. Plānojam savest kārtībā mezglus, iekārtas, saremontēt jumtu vai sienu. Kad bija lielie projekti, nelielie uzlabojumi tika atlikti. Efektivizācijas gaitā šogad un nākamgad tērēsim lielas summas, lai sakārtotu un atjaunotu ražošanas bāzi.»
Šogad «Balticovo» pārņēma savu darbinieku pārziņā iepriekš ārpakalpojuma sniedzējam nodotu darbu – putnu ķeršanu un novietņu tīrīšanu. «Nolēmām, ka pašiem tas izdosies labāk, galvenokārt biodrošības un kvalitātes dēļ,» skaidro A. Platais, «tie ir neregulāri darbi, kam pieņemam ap 15 cilvēku.
«Ražošanā mums valsts mērogā konkurentu nav,» atzīst A. Platais, «bet, ja runājam par tirdzniecību, tad jāņem vērā Lietuvas un Polijas piegādātāji. Konkurence mazumtirdzniecībā ar svaigajām olām arvien pieaug.
Kā peļņas avots «Balticovo» nav īpaši svarīgs sadarbības projekts ar zemniekiem, lai piedāvātu tirgū «Mājas olas». «Taču tas mums ir nozīmīgs, lai lielajiem sadarbības partneriem – lielveikalu ķēdēm – piedāvātu konkrētu preču segmentu ekoproduktu grupā,» atklāj vadītājs, «ir turīgi pircēji, kuri grib, lai plauktā būtu olas no brīvi turētām vistām, un tāpēc to grib veikali. Ir vienkāršāk, ja tas, kurš piegādā pamatprodukciju, atved arī šo ekskluzīvo preci. Mums ir svarīgi, lai mūsu partneri ir apmierināti, lai viņiem nav jātērē resursi, gādājot produktu, kura apgrozījums ir nenozīmīgs, bet bez tā veikals nevar iztikt. Tāpēc sadarbība ar zemniekiem mums ir svarīga. Ne visi konkurenti ir ienaidnieki.»
No 2009.gada maija Balticovo akciju kontrolpakete - 95% - pieder SIA BCO.