Visā pasaulē viltotu viedtālruņu pārdošanas apjoms ir 184 miljoni vienību, kuru vērtība ir 45,3 miljardi eiro jeb 12,9 % no kopējā pārdošanas apjoma, liecina Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) un Starptautiskās Telekomunikāciju savienības (ITU) pētījums par viltojumiem viedtālruņu tirgū un to ietekmi uz pasaules valstu ekonomiku.
Latvija viltojumu dēļ ir zaudējusi ap 10,6 % no pārdošanas apjoma viedtālruņu industrijā. Ziņojumā tiek plaši analizēts pārdoto viedtālruņu klāsts katrā no 90 valstīm, balstoties uz pārdošanas punktu sniegtajiem datiem. Apkopojot iegūtos datus, tika secināts, ka 2015. gadā pasaulē bija pārdots ap 1,3 miljardiem viedtālruņu, kuru vidējā cena sastāda 275 eiro.
2015. gadā viedtālruni ir iegādājies katrs trešais Eiropas Savienības (ES) iedzīvotājs. Tikai ES teritorijā ir pārdoti vairāk nekā 150 miljoni ierīču. Ir vērojams izteikts pirātisma efekts 28 ES dalībvalstīs. ES tirgū viltotu viedtālruņu dēļ ir zaudēti aptuveni 4,2 miljardi euro, kas atbilst 8,3 % no nozares pārdošanas apjoma.
Pamatojoties uz iegūtajiem statistikas datiem par citiem pasaules reģioniem, 2015. gadā viltojumu dēļ viedtālruņu industrija ir zaudējusi vairāk nekā 21,3 % no kopējā pārdošanas apjoma Āfrikas reģionā, 19,6 % Latīņamerikā, 17,4 % Arābu valstīs, 15,6 % Ķīnā, 11,8 % Āzijas un Klusā okeāna reģionā, kā arī 7,6 % Ziemeļamerikas reģionā.
«Šis ir mūsu pirmais ziņojums, kurā tiek analizēts viltojumu efekts ne tikai Eiropas Savienības ietvaros, bet arī pasaules kontekstā. Pēc veiktajiem aprēķiniem, 2015. gadā kopējais zaudējumu apjoms viedtālruņu industrijā sastāda 12,9 %, kas ir nopietns signāls politikas veidotājiem, kā arī tiem, kas aktīvi darbojas viltojumu apkarošanas sfērā,» norāda EUIPO izpilddirektors Antoniu Kampinušs.
«Pirātisms kavē ekonomisko izaugsmi, kā arī apdraud patērētāju drošību un veselību. Esam gandarīti, ka mūsu sadarbība ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju sekmē sabiedrības informētību par viltojumu sociālām un ekonomiskām sekām. Tas ir mūsu pienākums veikt darbības, lai aizsargātu patērētājus no iespējamiem viltojumu draudiem,» saka Starptautiskās Telekomunikāciju savienības Attīstības departamenta direktors Brahims Sanu