Tieslietu ministrija (TM) pēc Zvērinātu notāru padomes iniciatīvas virza starp ekspertiem nevienozīmīgi vērtēto nekustamo īpašumu darījumu reformu, kas nosaka, ka visiem darījumiem būs jābūt apstiprinātiem notariālā kārtībā, par to notāram samaksājot amata atlīdzību 0,5% apmērā no darījuma summas.
Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija vērš uzmanību, ka jaunā reforma var negatīvi ietekmēt iedzīvotājus reģionos un būtiski palielināt nesakārtotu īpašumtiesību un mantojumu īpatsvaru nākotnē. Pašvaldību prioritāte ir nodrošināt saviem iedzīvotājiem saņemt kvalitatīvus pakalpojumus pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai. Šī reforma nav lauku cilvēku interesēs.
Neizpratni par virzīto reformu Tieslietu ministrijas izveidotajā darba grupā jau rakstiski paudušas daudzas sabiedriskās organizācijas - Latvijas pašvaldību savienība (LPS), Bāriņtiesu darbinieku asociācija, Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse (NNĪAA), Ārvalstu investoru padome (ĀIP) Latvijā, LTRK, LDDK, Zvērinātu advokātu padome, Latvijas Komercbanku asociācija un Maksātnespējas administratoru asociācija. Tomēr šobrīd reforma tiek virzīta, īsti neņemot vērā šo organizāciju iebildumus.
Mums kā Bāriņtiesu pārstāvjiem rada bažas, vai jaunā sistēma tiek veidota, ievērojot reģionu iedzīvotāju intereses, kuriem notāru pakalpojumu pieejamību apgrūtina lielais attālums, veselības stāvoklis, līdzekļu trūkums un neuzticēšanās. Līdzšinējā kārtība paredz, ka darījumu apliecinājumu var veikt divejādi: klātienē pie notāra vai arī pašvaldības bāriņtiesa veic šo apliecinājumu darījumiem līdz 8537 eiro savas darbības teritorijā.
Bāriņtiesas apliecinājums juridiskā spēka ziņā ir pielīdzināms notariālajām apliecinājumam. Tā apliecina iedzīvotāju pilnvaras, parakstu īstumu uz dokumentiem, dokumenta norakstu, kopijas vai izraksta pareizību, kā arī apliecina parakstu uz nostiprinājuma lūguma zemezgrāmatai, ja viens no līdzējiem dzīvo attiecīgās bāriņtiesas darbības teritorijā. Piemēram, Balvu novadā 2015. gadā šādā veidā apliecināti 194 paraksti uz nostiprinājuma lūgumiem zemesgrāmai, Alūksnes novadā- 184, Salacgrīvas novadā – 123, Ķeguma novadā - 72.
Viens no iemesliem, kāpēc reģionos izvēlas bāriņtiesu, nevis notāru, ir attālums, kas jāmēro līdz tuvākajam notāram vai arī veselības stāvoklis, kas to neļauj veikt. Latvijā šobrīd ir apstiprināti nedaudz vairāk par 100 notāriem. No tiem 62 darbojas Rīgā, bet tikai 9 Vidzemes, 14 Kurzemes, 11 Zemgales un 11 Latgales pilsētās. Tas ir mazāk nekā Latvijā ir pašvaldības, līdz ar to, cik kvalitatīvi tās spētu pārņemt bāriņtiesas funkciju pilnībā laukos? Jau šobrīd pēc reģionālā pārklājuma var redzēt, ka daļai iedzīvotājiem līdz notāriem ir jāmēro līdz pat 50 km un vairāk.
Otrs būtisks iemesls ir materiālās iespējas, jo būtiski atšķiras nodevas notāriem un bāriņtiesām par sniegtajiem pakalpojumiem. Piemēram, bāriņtiesām valsts noteiktā nodeva par nostiprinājuma lūguma sastādīšanu veido 7,11 eiro, bet par paraksta apliecināšanu uz nostiprinājuma lūguma - 4,27 eiro, kas ir daudzreiz zemāki izcenojumi nekā notāru.
Cits svarīgs iemesls ir personīgā uzticēšanās bāriņtiesām. Īpaši mazajās pašvaldībās cits citu pazīst, līdz ar to cilvēkiem ir vieglāk uzticēties vietējās bāriņtiesas darbiniekiem nekā notāriem. Līdz šim bāriņtiesu darbā nav konstatēts neviens krāpšanas gadījums, ko nevar teikt par publiski izskanējušajiem gadījumiem notāru rindās.
Jāmin, ka mums kā bāriņtiesai bažas rada, ka valsts kopumā ar jauno reformu rada jaunu nodevu pirkuma darījumiem, paredzot, ka par notāra pakalpojumu būs jāmaksā atlīdzība 0,5% apmērā no darījuma vērtības. Iedzīvotājiem laukos jau šobrīd sarežģīti ir nomaksāt valsts noteikto nodevu, kur nu vēl papildu nodevu pus procenta apmērā, kas nonāktu nevis valsts budžetā, bet gan vienas profesijas – notāru – privātai labklājībai. Ņemot vērā maksātspēju reģionos, var teikt, ka šis nosacījums var būtiski palielināt nesakārtotu īpašumtiesību skaitu reģionos un tādā veidā paaugstināt riskus īpašumu izkrāpšanas gadījumiem.
Šobrīd Tieslietu ministrija gatavo reformas projektu, kas pašreizējā redakcijā tiek veidota galvenokārt notāru interesēs. Mēs aicinām atbildīgo Tieslietu ministriju pārskatīt šīs reformas nepieciešamību.