Šā gada pirmajā ceturksnī par 40% palielinājies pieteikto apdrošināšanas gadījumu skaits par ugunsgrēkiem privātīpašumos, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) aktuālie dati.
Savukārt vidējā atlīdzība par ugunsgrēkā nodarītajiem zaudējumiem pieaugusi par 60%, sasniedzot 16 tūkstošu eiro atzīmi. Lai gan ugunsgrēki nekustamajos īpašumos notiek daudz retāk nekā, piemēram, šķidruma vai tvaika noplūde, to radītie zaudējumi ir aptuveni desmit reizes lielāki. Apdrošināšanas sabiedrība BALTA šī gada pirmajos trīs mēnešos saņēmusi par 40% vairāk atlīdzību pieteikumu par ugunsgrēkiem privātīpašumos, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Būtiski palielinājies arī vidējo zaudējumu apmērs – no 10 līdz 16 tūkstošiem eiro.
Šī brīža atlīdzību statistika liecina, ka šogad ir dedzis vairāk un pamatīgāk, vairākos gadījumos iznīcinot īpašumu pilnībā, norāda Ingus Savickis, BALTA Atlīdzību direktors.
Šī gada pirmajā ceturksnī atlīdzībās par ugunsgrēkos nodarītajiem bojājumiem BALTA rezervējusi jau 0,8 miljonus eiro. Kopumā valstī no janvāra līdz martam reģistrēti 2178 ugunsgrēki, no kuriem 830 – dzīvojamās mājās, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) dati.
Saskaņā ar apdrošinātāja rīcībā esošo informāciju galvenie ugunsgrēku cēloņi ir elektroinstalāciju bojājumi (aptuveni puse no visiem gadījumiem), īpašnieku neuzmanīga rīcība, kā arī dūmvadu sliktais tehniskais stāvoklis.
Izvērtējot atlīdzību pieteikumus par ugunsgrēkiem, redzam, ka liela to daļa noteikti varētu tikt novērsti vai pat nebūtu notikuši, ja vien mājokļu īpašnieki būtu laikus parūpējušies par savu apkures sistēmu drošību. Piemēram, neiztīrītu skursteņu dēļ aizdegas dūmvads, kā rezultātā mājoklī izceļas ugunsgrēks, komentē I. Savickis.
VUGD atgādina, ka līdz 2020. gadam visās privātmājās un dzīvokļos jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem. Ārvalstu pieredze liecina, ka dūmu detektoru uzstādīšana mājokļos samazina ugunsgrēkos bojā gājušo skaitu līdz pat 75%. VUGD aicina neatlikt rūpes par savu drošību un uzstādīt mājoklī dūmu detektoru, jo tas ir efektīvs risinājums mājokļa iemītnieku dzīvību pasargāšanai no pēkšņa ugunsgrēka briesmām.