Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotajā nodokļu parādnieku sarakstā šovasar ir parādījušies jauni līderi – divi mobilo telefonu vairumtirgotāji, kuru parādu summa trīskārt pārsniedz līdz šim lielākos nodokļu parādus, svētdien vēstīja TV3 raidījums Nekā personīga.
VID aizbildinās ar konfidencialitāti un informāciju, kā parādi radušies, nesniedz, taču dažas sakarības liecina, ka uzņēmumi varētu būt iesaistīti nodokļu izkrāpšanas shēmās, aiz kurām varētu stāvēt vienas un tās pašas personas. Abu uzņēmumu darbība apturēta jau gada sākumā. Nekā personīga noskaidrojis, ka, kamēr VID auditē, pārbauda un izmeklē, tie paši cilvēki neslēpjoties miljonus starptautiskos darījumos groza jau citā uzņēmumā.
VID nodokļu parādnieku sarakstā ir jauns līderis - elektronikas vairumtirgotājs SIA Tendem Neman. Uzņēmums pamanījies nesamaksāt 43 miljonus eiro.
Lursoft dati liecina, ka uzņēmuma īpašnieks ir Lietuvas iedzīvotājs Nikolajs Siniagins. Pirms tam firma piederējusi Krievijas pilsonim Andrejam Kazakovam. Īpašnieku maiņa notikusi reizē ar adreses maiņu. Nodokļu parādi radušies, kamēr uzņēmums bijis Krievijas pilsoņa īpašumā. Firmas saimnieciskā darbība apturēta šā gada februārī. Nodokļu parāds tad bija jau vairāk nekā 40 miljoni eiro. Tas, ka īpašnieki ir ārvalstnieki, apgrūtina izmeklētāju darbu. Tā ir ierasta prakse fiktīvos uzņēmumos, vēstīja raidījums.
Krievijas pilsonis uzņēmumu 2012.gadā iegādājās no Latvijas iedzīvotāja Mihaila Kočņeva. Kočņevs bija pilnvarots kārtot uzņēma lietas valsts iestādēs. Kočņevs līdzdarbojas vairākos desmitos firmu. Viņa vārds atrodams arī otra lielākā nodokļu parādnieka SIA M4U amatpersonu sarakstos. Šī uzņēmuma parāds valstij ir 33 miljoni eiro. SIA M4U sākotnēji radīja iespaidu, ka ir normāls uzņēmums, reklamējās, piedalījās izstādēs. Tomēr arī tai VID 2015.gadā aptur darbību un uzrēķina 30 miljonu parādu.
Abu lielāko nodokļu nemaksātāju gada pārskati rāda, ka uzņēmumi bijuši izcili veiksmīgi. Peļņa gan nav bijusi milzīga, toties apgrozījums pāris gadu laikā audzis desmitkārtīgi. Tendem neman 2012.gadā tas bija 0, bet 2014.gadā jau 39 miljoni eiro. M4U savu darbību sāka 2012.gadā, apgrozot 8 miljonus eiro. 2014.gadā jau 33 miljonus. Turklāt firmām nav kredītu bankās.
Gada pārskatos abām firmām ir daudz identiska. Firmas nodarbojas ar mobilo telefonu vairumtirdzniecību. Iepērk tos Polijā, Igaunijā, Lielbritānijā vai Vācijā un pārdot Eiropas Savienībā vai Krievijā.
Nekā personīga noskaisrojis, ka tikmēr neviena netraucēts darbu turpina nodokļu parādnieka SIA M4U līdzinieks, SIA M4U Group. M4U Group ir tas pats īpašnieks, kas nodokļu parādniekam. Arī grāmatvedību un lietvedību kārto Kočņevs. Pērn uzņēmums apgrozījis gandrīz 9 miljonus eiro.