Ventspils slimnīcā noslēdzies ANO Attīstības programmas un Pasaules Vides fonda finansēts pilotprojekts, kura ietvaros uzstādīta inovatīva audu sadalīšanas iekārta anatomisko atkritumu apstrādei.
Iekārta izvietota jaunuzceltajā patoloģiskās anatomijas nodaļā. Iekārtas uzstādīšanu, testēšanu un darbinieku apmācību veica amerikānis Niks Luekings (Nick Lueking) no ASV ražotājkompānijas Progressive Recovery.
Pilotprojekta vadītāja Jūlija Gušča stāsta, ka līdz ar vērtīgās iekārtas uzstādīšanu slimnīca ieguvusi vairākas priekšrocības. Salīdzinot ar iepriekšējo sistēmu, tagad anatomiskie atkritumi tiks likvidēti Ventspilī uz vietas, nevis tos vedīs sadedzināšanai uz Rīgu, kā līdz šim. Otrkārt, salīdzinot ar sadedzināšanu, šī tehnoloģija, izmantojot augstu spiedienu un temperatūru, ir videi draudzīgāka. «Tādējādi ir trīs ieguvumi – tiek saudzēta vide, ir lētākas izmaksas un ir ērtāk, jo viss notiek uz vietas,» klāsta J. Gušča.
Projekta laikā divos gados slimnīcā uzlabota atkritumu uzglabāšanas un transportēšanas sistēma, lai mazinātu infekciju izplatīšanās risku. Veikta arī termometru nomaiņa, veiksmīgi pārejot uz jaunajiem digitālajiem termometriem, tādējādi izvairoties no tālākas videi nedraudzīgo dzīvsudrabu saturošo termometru izmantošanas. Videi draudzīgu tehnoloģiju un apsaimniekošanas paņēmienu ieviešana bija viens no projekta galvenajiem mērķiem.
Projekts tiek ieviests astoņās dažādās pasaules valstīs. Ventspils slimnīca ieguvusi aprīkojumu un tehnoloģijas 56 tūkstošu latu vērtībā. To visu pilnā apmērā finansēja Pasaules Vides fonds. Projekta rezultātā izstrādātās rekomendācijas veselības aprūpes atkritumu apsaimniekošanai ir pieejamas visām Latvijas veselības aprūpes iestādēm.