Gandrīz miljona latu vērta projekta ietvaros satelītu sadursmju risku mazināšanai veikti kosmisko atkritumu novērojumi Irbenē (Latvija), Medicinā (Itālija) un Eipatorijā (Ukraina).
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūtam Ventspils starptautiskais radioastronomijas centrs sadarbojoties ar Medicinas (Itālija) Radio observatorijas, Eipatorijas (Ukraina) Tālā kosmosa komunikāciju centra un Ņižņijnovgorodas (Krievija) Zinātniski pētnieciskā radiofizikas institūta zinātniekiem, 30. jūnijā notika kosmisko atkritumu novērošanas sesija. Tā noritēja vienlaikus trīs radiastronomijas centros – Medicinā (Itālija), Eipatorijā (Ukraina) un Irbenē (Latvija).
Ar terminu kosmiskie atkritumi (space debris) jāsaprot mākslīgas izcelsmes kosmiskie objekti, kas nav izmantojami kāda mērķa sasniegšanai (piemēram, nedarbojošies satelīti, satelītu atlūzas), bet kas ar savu klātbūtni rada sadursmes un bojājuma draudus pašreiz izmantojamajiem kosmiskajiem aparātiem, piemēram satelītiem. Lielākie kosmiskie atkritumi var radīt briesmas, savas eksistences beigās pilnīgi nesadegot atmosfērā un to atliekām nekontrolēti krītot uz Zemes.
Pasaulē izveidoti vairāki kosmisko atkritumu katalogi, kas dod prognozējamu iespēju izvairīties no sadursmēm ar šiem kosmiskajiem objektiem. Tiek lēsts, ka potenciāli bīstamu objektu skaits dažādās orbītās ap Zemi ir apmēram 22 tūkstoši. Pieminētā kosmisko atkritumu novērošanas sesija bija veltīta līdz šim apzinātu un vēl neapzinātu kosmisko atkritumu novērošanai, kā arī iegūto datu apstrādei.
Ventspils starptautiskā radioastronomijas centra dalība kosmisko atkritumu novērošanas sesijā bija iespējama Eiropas Sociālā fonda līdzfinansēta projekta Uz Zemes Mākslīgo Pavadoņu (ZMP) attiecināmu signālu uztveršanas, raidīšanas un apstrādes tehnoloģijas ietvaros. Projekta kopējās izmaksas ir 933 tūkstoši latu, no tiem 793 tūkstoši latu ir Eiropas Sociālā fonda finansējums, bet 140 tūkstoši latu - valsts līdzfinansējums.