Par veiksmīgi strādājošiem uzņēmumiem var uzskatīt tos, kuru darbības rezultāti atbilst vairākiem nosacījumiem, secinājusi Marita Rurāne, grāmatas Finanšu pārvaldība un analīze autore.
Viņa uzskaita piecus šādus nosacījumus:
1. Uzņēmums dinamiski attīstās, ik gadu pieaug tā apgrozījums un peļņa.
2. Uzņēmumam ir pietiekoši naudas līdzekļi norēķinu veikšanai ar piegādātājiem, valsti, personālu, kreditoriem.
3. Uzņēmumam ir augsts likviditātes un maksātspējas līmenis.
4. Uzņēmumam ir augsts finansiālās stabilitātes līmenis, jo liela peļņas daļa paliek uzņēmuma rīcībā, un pieaug pašu kapitāls.
5. Uzņēmuma rentabilitāte ir augstāka par nozarē vidējo līmeni.
Problēmas uzņēmuma darbībā var radīt jebkura minētā nosacījuma neatbilstība, uzsver M. Rurāne.
Biežākā problēma, kuru uzņēmēji var pamanīt visātrāk, ir naudas līdzekļu deficīts. Problēmas ekonomiskā būtība izpaužas tādā veidā, ka uzņēmumam tuvākajā laikā vai jau pašreiz pietrūkst naudas līdzekļu. Iemesls tam ir pārmērīga naudas līdzekļu «iesaldēšana» materiālu krājumos noliktavās, gatavajā produkcijā, kuras ir saražots par daudz, bez pieprasījuma pienācīgas izpētes. Bez tam naudas līdzekļu deficītu var radīt arī neprasme iekasēt parādus no saviem pircējiem – debitoriem, vai nepareiza pārdošanas politika.
Zema finansiālā stabilitāte ir otra svarīga problēma. Tā ir pieaugusī atkarība no kreditoriem un finansiālās patstāvības zaudēšana. Par šo problēmu liecina pašu kapitāla pazemināšanās, kuras galvenais iemesls ir uzņēmuma darbības zaudējumi. Bez tam arī naudas līdzekļu trūkums šo problēmu var pastiprināt, jo uzņēmumā «iesaldētie» apgrozāmie līdzekļi rada nepieciešamību pēc papildu finansējuma, kam tiek izmantots īstermiņa kredīts. Līdz ar to pieaug aizņemtā kapitāla īpatsvars, un uzņēmuma finansiālā stabilitāte pazeminās.
Kapitāla īpašniekus interesē pašu kapitāla rentabilitāte. Ja atdeve no ieguldītā kapitāla ir zema, netiek apmierinātas kapitāla ieguldītāju – īpašnieku intereses. Nesaņemot cerētās dividendes, tie savas kapitāla daļas var pārdot un no šī uzņēmuma aiziet. Iemesls zemai rentabilitātei var būt gan neliela peļņa, gan līdzekļu zems aprites ātrums, kas ir atkarīgs no vadītāju prasmes šos līdzekļus pārvaldīt.
Visām šīm problēmām M. Rurāne min vienu kopēju iemeslu: neprasme plānot un analizēt.
Izdevniecības Avots izdotajā grāmatā Finanšu pārvaldība un analīze atsevišķi aplūkoti tādi temati kā uzņēmuma finansiālā stāvokļa diagnostika, peļņas analīze, budžeta plānošana un parādu pārvaldība. Izdevums ir paredzēts lasītājiem, kuri ir apguvuši grāmatvedības uzskaites pamatus un uzņēmuma ekonomikas principus. Tajā ar teorētiskām nostādnēm un praktisku piemēru palīdzību parādīti virzieni veiksmīgu finanšu lēmumu pieņemšanai.