Savu mūžu nokalpojušus koksnes izstrādājumus var izmantot kā izejvielu gan enerģētikā, gan jaunu produktu – plātņu – ražošanā, Latvija šajā jomā spērusi pirmos soļus, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Koksnes izstrādājumu otrā dzīve nav nekas pārsteidzošs, jo, piemēram, makulatūra vēl pavisam nesen jaunu veidolu ieguva Līgatnes papīrfabrikā, kā arī olu paliktņu ražotnē.
«Savu laiku nokalpojušas paletes, mēbeles, būvkonstrukcijas, logu un durvju rāmji, kā arī citi koka izstrādājumi ir laba izejviela jaunu produktu ražošanai un izmantojami enerģētikā. To pierāda arī ārvalstu pieredze,» skaidro Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta direktora vietnieks Kārlis Būmanis. Līdz ar atkritumu šķirošanu un otrreizējo pārstrādi ir iespējas daudzkārt izmantot koksnes produktus, tādējādi efektīvi un racionāli izmantojot šos resursus un mazinot pieprasījumu pēc koksnes ciršanas.
Bremzē izmeši
«Interese par šādu koksnes izstrādājumu izmantošanu ir arī Latvijā, tomēr pagaidām šajā jomā ir vairākas neatrisinātas problēmas ar savākšanu un apstrādi, lai tos pārvērstu par izejvielu,» tā K. Būmanis. Vilinoša šķiet ideja šādus vecos izstrādājumus pārvērst dedzināmajā koksnē, tomēr ir vairākas nianses, kas jāņem vērā. «Viena lieta ir būvkonstrukcijas un taras materiālu atbrīvot no naglām, skrūvēm vai metāla skavām, bet pavisam kas cits ir vecas, salauztas mēbeles – krāsotas, lakotas, līmētas vai citādi apstrādātas – izmantot kā kurināmo,» uzsver K. Būmanis. Līmētas, krāsotas, lakotas koksnes izstrādājumus – to šķeldu – nevar izmantot kā kurināmo jebkurā cietā kurināmā katlumājā. «Lai šādu izejvielu izmantotu kā kurināmo, ir nepieciešamas specifiskas kurtuves, kurās ir nodrošināta dūmgāzu savākšana un novirzīšana atpakaļ krāsnī, kas pielāgota šo gāzu sadedzināšanai,» skaidro K. Būmanis. Viņš atzīst, ka zina tikai vienu uzņēmumu, kuram ir katlumāja, kurā līmētās koksnes izstrādājumu atliekas var pārvērst siltumā, un tā ir a/s Latvijas Finieris.
Visu rakstu Veci koksnes izstrādājumi – izejviela jaunu produktu ražošanai lasiet 10. novembra laikrakstā Dienas Bizness.