Ražotāji, kas savu produkciju eksportē, priecājas par dolāra un mārciņas vērtības kāpumu, savukārt smagu triecienu devusi NVS valstu un Krievijas valūtu vājināšanās, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Lielākoties Latvijas ražotāji savas preces eksportē uz Eiropas Savienības valstīm, kur valūtu svārstības tirdzniecību neietekmē, taču aptuveni trešdaļa no apjomiem tomēr tiek vesta uz valstīm, kurās norēķini notiek citās valūtās. Tādēļ norises pasaules finanšu un valūtas tirgos ietekmē arī mūsu ražotāju pozīcijas. Ir skaidrs par Krieviju, kuras ekonomiskā situācija un rubļa vērtības kritums pēdējā laikā ir sitis mūsu kompānijām, liekot samazināt ražošanas apjomus, meklēt jaunus tirgus vai pat apstādināt ražošanu, tomēr citās valstīs situācija nav tik bēdīga un to valūtu vērtība devusies virzienā, kas palīdz audzēt pārdošanas apjomus. Kaut arī eksporta apjomi uz valstīm, kurās nav eiro, nav milzīgi, ražotāji ir pamanījuši pozitīvās iezīmes. Tiesa gan, jāatgādina, ka valūtu svārstības ir tikai viens no faktoriem, kas ietekmē eksporta dinamiku uz dažādām valstīm, saka Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. To ietekmē arī, piemēram, ekonomikas izaugsme vai lejupslīde, kas nosaka pieprasījuma izmaiņas tirdzniecības partnervalstīs, Latvijas uzņēmēju konkurētspēja, administratīvi šķēršļi (piemēram, tirdzniecības ierobežojumi). Turklāt jāņem vērā, ka uzņēmēji var slēgt arī t.s. forward līgumus, kas ierobežo valūtu svārstību risku. Tāpēc eiro pastiprināšanās vai pavājināšanās var ietekmēt eksporta rādītājus vēlāk un mazākā mērā, piebilst L. Strašuna.
Ekonomika labāka
ASV dolārs kļuva stiprāks kopš pērnā gada otrā pusgada, un patlaban pret eiro tas ir aptuveni par 19% dārgāks nekā pirms gada, liecina tirgus dati. Latvijas eksportu uz ASV tas gan ietekmēja minimāli, norāda Swedbank Finanšu tirgus daļas un korporatīvo klientu jomas vadītājs Imants Svilāns. Mūsu eksportētāju apjomi uz šo valsti vēl arvien ir diezgan mazi (1% no kopējā preču eksporta) un svārstīgi, turklāt pērn eksports uz ASV bija aptuveni tādā pašā līmenī kā gadu iepriekš. Tomēr jāņem vērā, ka tirdzniecības attiecībās ar daudzām valstīm kā norēķinu valūta figurē dolāri, piemēram, Ķīnā, arābu valstīs un NVS, piebilst I. Svilāns. «Lai gan importa un eksporta attiecībās ASV nav būtiska loma, vairāk nekā 50% no valūtas tirgus darījumiem SEB bankā ir ASV dolāros, kas norāda uz dolāra nozīmīgo lomu importa un eksporta attiecībās,» secina arī SEB bankas finanšu tirgus pakalpojumu vadītājs Andris Lāriņš. Dolāra vērtībai augt palīdz tas, ka patlaban ASV ekonomiskā situācija ir labvēlīgāka nekā citās attīstītajās ekonomikās, kas stiprina dolāra pozīcijas, tādējādi palīdzot arī mūsu eksportētājiem.
Visu rakstu Valūtas – vēlamajā virzienā lasiet 5. marta laikrakstā Dienas Bizness.