Tik populārajai digitālajai mājokļu izīrēšanas platformai Airbnb pēdējos gados ir saradušies daudz pretinieku, sākot ar iedzīvotājiem un beidzot ar Eiropas Komisiju.
Problēma ir tā, ka Airbnb no dalīšanās ekonomikas sastāvdaļas ir pārtapis par biznesu, kurš nemaksā līdzvērtīgus nodokļus.
Sākotnējā ideja
Arī Latvijas ceļotāju vidū aizvien lielāku popularitāti ir iekarojusi platforma Airbnb – tajā var noīrēt dzīvokli, kurā apmesties ārzemju ceļojuma laikā. Cena zemāka nekā viesnīcā, kvalitāte ir augsta, ir aprīkota virtuve, veļasmašīna utt. Zemāka cena iespējama tāpēc, ka par dzīvesvietas izīrēšanu Airbnb ir jāmaksā krietni zemāki nodokļi nekā dzīvokļa īpašniekam, kurš reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs un savu dzīvokli ilgtermiņā nodod īres tirgū. Sākotnēji ideja bija ļoti skaista un XXI gadsimtam atbilstoša. Cilvēki, kuriem uz kādu brīdi atbrīvojas dzīvoklis (piemēram, uz atvaļinājuma vai komandējuma laiku), to nodod īstermiņa īrei, par to maksājot zemākus nodokļus, jo šāda īslaicīga izīrēšana nav uzskatāma par pastāvīgu saimniecisko darbību. Diemžēl labā iecere ātri vien tika pārvērsta biznesā, kad ar to jau sāka nodarboties firmas un vairāku dzīvokļu īpašnieki savus dzīvokļus nodeva pastāvīgai izīrēšanai Airbnb un, de facto veicot pastāvīgu saimniecisko darbību, baudīja zemāku nodokļu priekšrocības.
Sagrauj vietējās kopienas
Tā kā mājokļu krīze ir teju visās Eiropas lielpilsētās, likumsakarīgi, ka par to ir sākuši satraukties vietējie iedzīvotāji, jo Airbnb dēļ krasi ir sarucis ilgtermiņa īres dzīvokļu piedāvājums vietējā tirgū. Turklāt Airbnb cenas spiež uz augšu arī īres maksas. Pret šādu kārtību protesti ir bijuši, piemēram, Barselonā, Florencē un Prāgā. Barselonā protestētāji bija redzami ar plakātiem, kuros vīd uzraksts – «jūsu brīvdienu luksuss ir mūsu ikdienas posts». Pērnā gada oktobrī protestētāji pret mājokļu krīzi «okupēja» Airbnb biroju Dublinā. Protestētāju grupa ar zīmīgo nosaukumu Take back the city (atgūt pilsētu) apgalvoja, ka 2018. gadā Dublinā vairāk nekā 3000 mājokļu tika piedāvāti īstermiņa īrei Airbnb, kamēr ilgtermiņa vietējā īres tirgū bija pieejami vien 1329 mājokļi.
Kā jau minēts, saskaņā ar ieceri Airbnb platformā būtu jānonāk tikai tiem dzīvokļiem vai mājām, kas atbrīvojušies uz terminētu laiku – saimnieka prombūtni. Līdz ar to tam nevajadzētu ietekmēt vietējo īres tirgu. Taču realitāte ir pilnīgi cita. Dzīvokļa īpašnieks, kam pieder vairāki dzīvokļi, tos ieliek Airbnb platformā, nevis iekļauj īres tirgus apritē. Prese vēsta, ka pērn notikušajās Prāgas pašvaldības vēlēšanās Airbnb jautājums bija viens no centrālajiem. Iedzīvotāji satraucas arī par to, ka līdz ar Airbnb izplatību aizvien tūristiskāki kļūst vietējo dzīvojamo māju rajoni.
Visu rakstu lasiet 4. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!