Sākšu ar mazu atkāpi par fiksētajām un peldošajām likmēm. Būtībā, jau visas likmes ir fiksētas, jautājums tikai, uz cik ilgu periodu. 3 mēnešu Eiribor piesietie kredīti ir fiksēti uz 3 mēnešiem, kamēr, piemēram, 5 gadu kredīta likme ir spēkā piecus gadus, un pēc tam atkal mainās.
Lielākā, piemēram, 5 gadu (standarts) fiksētās likmes priekšrocība ir stabilitāte un prognozējamība – kredīta ņēmējs ar 100% pārliecību zina sava ikmēneša kredīta maksājuma lielumu 5 gadus uz priekšu.
Taču finanšu tirgos par šādu «pārliecību» parasti ir jāmaksā. Veiksim sekojošu eksperimentu. Paskatīsimies, kādas ir bijušas vēsturiski 3 mēnešu eiribor likmes un 5 gadu valdības likmes (korektāk būtu ņemt 5-gadu swap likmes, taču ar valdības likmēm sanāks pat konservatīvāk). Parēķināsim, kuras likmes būtu bijušas zemākas – 5-gadīgās vai 3 mēnešu likmes 5 gadu garumā, fiksējot tās no jauna katru ceturksni.
Rezultāti (sk. attēlu) samērā skaidri parāda, ka vismaz vēsturiski 95 gadījumos no 100 izdevīgāk būtu bijis palikt pie 3 mēnešu likmēm. Tikai atsevišķos gadījums būtu bijis izdevīgāk fiksēt 5-gadīgo likmi, jo vidējā 3 mēnešu procentu likme nākamos 5 gadus būtu bijusi augstāka.
Kāpēc «īsās» likmes parasti ir zemākas par «garajām»? Viens skaidrojums ir risks – no aizdevēja viedokļa, daudz lielāka nenoteiktība un risks ir aizdot uz garāku termiņu nekā īsāku, tāpēc arī likme ir nedaudz augstāka. Otrs skaidrojums – lai arī īsās likmes dažkārt mēdz strauji pieaugt un apsteigt iepriekš piefiksētās garās likmes, parasti tas nav uz ilgu laiku un pēc likmju kāpuma atkal seko kritums.
Kas notiek finanšu tirgos pašlaik? Īstermiņa procentu likmes pašlaik Eiropā ir nokritušās rekordzemos līmeņos (sk. attēlu). Galvenokārt tas saistīts ar Eiropas Centrālās Bankas rīcību, samazinot savas procentu likmes un iepludinot (uz īsu termiņu) Eiropas finanšu tirgos triljoniem eiro. Taču tā ir «īstermiņa» nauda. Garākos termiņos aizņemties uzņēmumiem un bankām joprojām ir sarežģīti, līdz ar ko likmes saglabājas samērā augstas – daudz augstākas kā iepriekšējos gados. Zinot to, ka «garās» likmes pašlaik vēl ir augstas un, ņemot vērā likmju vēsturisko attīstību, pašlaik ar likmju fiksāciju sevišķi nesteigtos. «Garajām» likmēm būtu krietni jāpietuvojas pašreizējām 3 mēnešu likmēm, lai šī iespēja kļūtu atraktīva.