Šā gada aprīlī Valsts ieņēmumu dienests (VID) negaidīti bloķējis SIA Fabrika Rauna bankas kontus; uzņēmumā uzskata, ka šāda veida situācijas signalizē, ka princips Konsultē vispirms nedarbojas, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Pērnā gada oktobrī SIA Fabrika Rauna pieteicās atbalsta pasākumam nokavējuma un soda naudas dzēšanai, kas, kā norāda uzņēmuma īpašnieks Armands Cinis, nemaz nebija nepieciešams, jo aktuālais nodokļu saistību apjoms uzņēmuma tā brīža finanšu situācijai bija nenozīmīgs, taču pieteikums tika aizpildīts ar domu, ka varbūt noderēs. Programmas noteikumi paredz, ka visiem tās dalībniekiem nodokļu apmaksa jāveic stingri noteiktajos termiņos, citādi uzņēmums no programmas var tikt izslēgts. Kļūdaini nenomaksātie nodokļi atbalsta programmas ietvaros komersantam gan sagādāja krietni lielākas rūpes, kas faktiski uz laiku paralizēja SIA Fabrika Rauna darbību.
Princips nedarbojas
Pēdējā laikā tiek plaši runāts par VID komunikāciju ar uzņēmumiem, pielietojot principu Konsultē vispirms, kas problēmu gadījumos paredz uzņēmējus vispirms konsultēt un tikai pēc tam sodīt, uzsver A. Cinis. «Pierast pie tā gan labāk nevajadzētu, jo realitātē uzņēmumi sastopas ar citiem principiem,» pauž SIA Fabrika Rauna īpašnieks. Viņš stāsta, ka neilgi pēc pieteikšanās atbalsta pasākumam nokavējuma un soda naudas dzēšanai grāmatvedei tika dots uzdevums dzēst visus uzņēmuma nodokļus, tajā skaitā arī atbalsta programmas ietvaros. «2017. gada 25. oktobrī valsts budžetā tika iemaksāta nodokļu summa, kas, ņemot vērā nodokļu nomaksai rezervēto pievienotās vērtības nodokļa pārmaksu, pilnībā nosedza visu aprēķināto nodokļu summu, to pat nebūtiski pārsniedzot,» stāsta uzņēmējs, atkājot, ka vēlāk, iedziļinoties notikumu vēsturē, konstatēts, ka, veicot maksājumu par iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmuma grāmatvede kļūdaini netika norādījusi speciālo atbalsta programmas kodu visai summai, tāpēc viens maksājums netika identificēts kā atbalsta programmas maksājums.
«Maksājot valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu, šāds kods tika norādīts. Uzskatījām, ka atbalsta pasākums ir beidzies, jo visa nodokļu summa, ņemot vērā novirzīto pievienotās vērtības nodokli, ir samaksāta,» uzsver A. Cinis, piebilstot, ka atbalsta programmā nenomaksāto nodokļu summas atlikums bija zem 3000 eiro, kas ir mazāk kā 5% no uzņēmuma 2017. gadā valsts budžetā samaksāto nodokļu kopsummas. Uzņēmuma īpašnieks atzīst, ka 2018. gadā saņēmis divas vēstules ar brīdinājumu par SIA Fabrika Rauna izslēgšanu no atbalsta programmas. «Tā kā uzskatījām, ka atbalsta programma mums nav nepieciešama, uz šīm vēstulēm nereaģējām, apzināti piekrītot tikt no programmas izslēgtiem. Par tik radikālām sankcijām kā iespējamā nodokļu piespiedu piedziņa paziņojumos nekas nebija minēts,» atminas A. Cinis, kurš 18. aprīlī bez jebkāda iepriekšēja brīdinājuma saņēma VID lēmumu par nokavēto nodokļu maksājumu piespiedu piedziņu.
Visu rakstu Ar uzņēmējiem ir jārunā lasiet 24. maija laikrakstā Dienas Bizness.