Lielākie ieguvumi no uzņēmumu un universitāšu sadarbības ir inovāciju ieviešana dzīvē, tomēr arvien sadarbība nav tik aktīva, kā varētu vēlēties.
«Lai universitāte sabiedrībā būtu nozīmīga, ir vajadzīgs iesaistīt pēc iespējas vairāk cilvēku, lai viņi justu, ka no universitātes tiešām kaut ko iegūst. Tā tiek veidota ietekme sabiedrībā. Piemēram, mēs uzņemam pie sevis pirmās klases skolēnus, lai parādītu, ka zinātne un matemātika ir jautra, jo citādi tad, kad viņi jau ir pusaudžu vecumā un neizvēlas padziļināti mācīties matemātiku, viņi universitātei ir zuduši. Mums ir startup konkursi jau trešās klases skolēniem, viņi sacenšas vienā konkursā kopā ar vidusskolēniem,» stāsta Katre Purga, Tallinas Tehnoloģiju universitātes jaunuzņēmumu centra vadītāja.
Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors Tālis Juhna norāda, ka izpratne par universitāšu lomu ir šaura. Cilvēki domā, ka to galvenā loma ir sagatavot speciālistus, lai pēc tam strādātu kādā noteiktā nozarē. Tā tas bija pirms simt gadiem. Tagad modernā pasaule ir apzinājusies, ka universitātes var radīt ne vien jaunus darbiniekus un nodarboties ar zinātni, bet ir ļoti veiksmīgs modelis, kā palīdzēt biznesam attīstīties.
Ilgstoši tiek runāts par to, ka universitātes un uzņēmēji nesadarbojas. Vaicāts, kāpēc arvien ir šāda problēma,starptautiskā universitāšu un industrijas sadarbības tīkla University Industry Inovation Network līdzdibinātājs Torstens Klīve (Thorsten Kliewe) norāda, – lai universitāte būtu tuvāk uzņēmējdarbībai, vajadzīga liela transformācija, nepietiek izveidot jaunuzņēmumu centru vai biznesa inkubatoru. «Ir jāmainās visos līmeņos, lai universitāte būtu vairāk iesaistīta uzņēmējdarbībā,» viņš spriež. T. Klīve pieļauj, ka diskusija par to, kā veidot tiltu starp zinātni un biznesu, ir tik ilga, jo tas nenotiek vienā dienā, arī ne desmit vai 20 gados.
«Tas prasa ilgu laiku. Tā kā universitātes vada cilvēki, arī viņiem ir jāmainās. Ja universitātei ir vadība, kas nav par inovāciju, uzņēmējdarbību un ārēju sadarbību, ir jāgaida un jācer, ka nākamais vadītājs būs atšķirīgs,» viņš teic.
K. Purga stāsta, ka universitātes saskaras ar finansējuma problēmām un turpmākajos gados tās zaudēs daļu ar ES projektiem saistīta finansējuma, tāpēc ir jādomā, ko darīt turpmāk. «Līdz šim mums ir bijušas jaukas programmas, jo ir bijis ES finansējums. Mēs priecājamies redzēt, ka cilvēki, kuri ir piedalījušies mūsu konkursos, atgriežas kā mentori. Varbūt tas liecina, ka šī sistēma ir ilgtspējīga,» viņa pieļauj.
Visu rakstu Palīdz uzplaukt biznesam lasiet, pirmdienas, 26.marta laikrakstā Dienas Bizness!