Mazie un vidējie uzņēmumi vēl nav sākuši domāt par eiro skaidras naudas priekšpiegādi un uzglabāšanu, kas nepieciešams, lai spētu apkalpot klientus pēc plānotās pārejas uz eiro. Tā liecina Swedbank un TNS Latvia veiktais pētījums.
Tikai 5% aptaujāto uzņēmumu pārstāvju norādījuši skaidras naudas priekšpiegādi un uzglabāšanu kā vienu no aktivitātēm, gatavojoties eiro ieviešanai. Taču priekšpiegādei jāpiesakās laikus.
Pētījums arī rāda, ka uzņēmumi apzinās: ērtu pāreju uz eiro nodrošinās bezskaidras naudas darījumi - 36% uzņēmumu savus klientus vēlas virzīt uz bezskaidras naudas norēķiniem. Taču iedzīvotāju atbildes šajā pētījumā liecina par lielu skaidras naudas uzplūdumu ap gadu miju. Tāpēc uzņēmumiem jāapzinās, ka skaidra nauda būs jānogādā uz savu bankas kontu un jāizplāno, kādā veidā tas notiks. Saskaņā ar aptaujas datiem pagaidām tikai 8% uzņēmumu plāno ieviest skaidras naudas inkasāciju.
Uzņēmēji, gatavojoties eiro ieviešanai, līdz šim visaktīvāk strādājuši pie pārejas uz bezskaidras naudas norēķiniem (55%), gatavojušies cenu un tarifu paralēlajai atspoguļošanai (52%), kā arī plānojuši izmaiņas grāmatvedības programmās (47%). Tāpat liela daļa atzinuši, ka plāno kases aparātu pārprogrammēšanu (37%) un klientu informēšanu par gaidāmajām cenu izmaiņām (34%).
«Iedzīvotāji ir atzinuši, ka gadījumā, ja Latvijā notiks pāreja uz eiro, viņi plāno savus skaidrās naudas uzkrājumus iztērēt. Arī Igaunijas pieredze rāda, ka skaidrās naudas apjoms gada beigās un pirmajās divās nedēļās, kad apritē vienlaicīgi ir abas valūtas, ievērojami palielinās. Tāpēc iesakām uzņēmumiem par skaidras naudas priekšpiegādi, glabāšanu, kā arī inkasācijas pakalpojumiem domāt jau laikus. Tā varēs samazināt eirostresa līmeni un nodrošināt sekmīgu uzņēmuma darbību gada nogalē,» uzsver Swedbank valdes loceklis un Uzņēmumu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Daniils Ruļovs.
Lai uzņēmumi varētu veiksmīgi vasarā sagatavoties pārējai uz eiro jau jūnijā jāplāno IT resursi un izdevumi. Savlaicīgi jāpasūta nepieciešamie ārpakalpojumi, jo gada otrajā pusē sagaidāma IT uzņēmumu pārslodze.
No jūnija līdz augustam būtu ieteicams padomāt par skaidrās naudas priekšpiegādi un uzglabāšanu uzņēmumā. Priekšpiegādes laikā saņemtās naudas glabāšanai jāpievērš papildu uzmanība, jo tā nedrīkst nonākt apgrozībā.
Līdz oktobrim jāpiesakās eiro priekšpiegādei, lai varētu ar nākamā gada 1.janvārī nodrošināt prasību pircējiem izdot atlikumu tikai eiro. Līdz novembrim - iespēju robežās jāsamazina skaidrās naudas īpatsvars uzņēmumā. Ieteicams laikus pieteikt inkasācijas pakalpojumus un ieviest POS terminālus karšu norēķiniem. No jūlija līdz septembrim jāsāk gatavoties cenu un tarifu paralēlai atspoguļošanai latos un eiro no 1.oktobra. Izpētīt noapaļošanas principus. Veikt iekšējo (grāmatvedības/IT sistēmas, kases aparāti) un ārējo (cenu zīmes un produktu etiķetes) pielāgošanu.
Savukārt no augusta līdz oktobrim jāveic darbinieku apmācība, lai iepazīstinātu viņus ar jauno valūtu, tās drošības pazīmēm un izmaiņām uzņēmuma sistēmās.