Mikronodokļa maksātājiem, SIA, kas veikuši vienkāršoto uzskaiti, gada pārskats jāsagatavo divkāršā ierakstu sistēmā.
Šāda pēkšņa «atklāsme» ir pārsteigusi vairākus mikronodokļa maksātājus - SIA (jo īpaši mazkapitāla) īpašniekus, kuri visu gadu kārtojuši grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, taču gada pārskats jāiesniedz, balstoties uz divkāršo grāmatvedības ierakstu kārtību. Tādējādi šiem mazkapitāla SIA īpašniekiem gada pārskata sagatavošanai jāpārstrādā visa grāmatvedības uzskaite, pretējā gadījumā varot draudēt sods par normatīvo aktu prasībām neatbilstoša gada pārskata iesniegšanu,vai arī to nepieņemšot nodokļu administrācija.
«Tāda dīvaina situācija, kad valsts mikronodokļa maksātājiem ļauj veikt grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā, taču gada pārskatu tādā formā iesniegt nedrīkst,» sašutis bija SIA - mikronodokļa maksātājas - vienīgais īpašnieks, kurš vēlējās palikt anonīms. Viņaprāt, šis svarīgais fakts tīši vai netīši mikronodokļa normatīvu paketes bīdītājiem ir pagājis secen, un tagad jātērē papildu resursi šīs grāmatvedības sakārtošanai atbilstoši prasībām.
«Jā, visām SIA neatkarīgi no tā, vai tā ir mazkapitāla vai nav, vai šī SIA ir vai nav mikronodokļa maksātāja, grāmatvedība jākārto divkāršajā ierakstā, un nav svarīgi, kādas nodokļu atskaites ir jāiesniedz nodokļu administrācijai,» DB skaidro nodokļu konsultantu SIA Komercpadoms valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags. Viņš atgādina, ka Grāmatvedības likums (9. pants) paredz, ka grāmatvedības reģistri ir kārtojami divkāršajā ierakstā; tas neattiecas uz individuālajiem komersantiem, individuālajiem uzņēmumiem un zemnieku saimniecībām, ja gada apgrozījums mazāks par 200 tūkst. Ls.
Proti, SIA specifika ir tajā, ka tā ir atsevišķa juridiska persona, kuras manta nav saistīta tieši ar īpašniekiem, kā tas ir individuālajiem komersantiem, individuālajiem uzņēmumiem un zemnieku saimniecībām. «Tādējādi, ja individuālā komersanta īpašnieks nopelnīto pēc nodokļu samaksas var ņemt ārā kaut vai katru dienu un izmantot savām vajadzībām, tad SIA gadījumā visa nauda ir jākrāj visa gada garumā, un tikai pēc pārskata sastādīšanas varēs izņemt naudu ārā dividenžu formā,» norāda M. Vanags, piebilstot, ka līdzīgi ir ar saistībām. Proti, vienkāršajā uzskaitē saistības neparādās, bet, lai saprastu personas mantisko stāvokli, tās ir būtiskas. Nodokļu konsultants norāda, ka uzņēmumu gada pārskata likums (54. pants) pieļauj saīsināto gada pārskatu, bet tomēr neatceļ divkāršā ieraksta nepieciešamību.