Dažu gadu laikā studentu skaits Latvijas augstskolās ir samazinājies par 30 000. Tas liecina par nopietnu sistēmas krīzi Latvijas augstākajā izglītībā.
Diemžēl augstākās izglītības likums politisku iemeslu dēļ jau vairākus gadus ir iestrēdzis parlamentā. Lai nodrošinātu konkurētspējīgu Latvijas augstākās izglītības sistēmu, nākamajai Saeimai būs jāpieņem nopietni lēmumi.
Pasaulē pāriet uz «trešās paaudzes universitāšu» sistēmu. Vadošajās pasaules universitātēs ir akumulējušies milzīgi līdzekļi un grandiozs intelektuālais potenciāls. Veselīga augstākās izglītības sistēma ir spējīga uzturēt sevi pati – sinerģijā ar ekonomiku un biznesu, sinerģijā ar militāri rūpniecisko kompleksu un zinātni, sinerģijā ar valsts pārvaldi. Labākās augstskolas visā pasaulē nodarbojas ar augstākās izglītības eksportu. Valsts finansējums, ja nepieciešams, tiek virzīts uz konkrētām valsts vajadzībām – valstij vajadzīgu profesiju apguvi, valstij vajadzīgu pētījumu veikšanu, tas tiek virzīts studijām un zinātniskiem pētījumiem, nevis augstskolu birokrātijas uzturēšanai.
Latvijā valda sociālisma laika augstākās izglītības finansējuma sistēma. Augstskolu budžets ir vēsturiski evolucionējis uz 1990.gada bāzes, no laika, kad augstskolas bija valsts iestādes. Mūsu nodokļu maksātāji turpina uzturēt «valsts iestāžu» veida augstskolas, tā vietā, lai uzturētu konkurētspējīgu un modernu augstāko izglītību.
Vienlaikus divdesmit gados ir izveidojusies spēcīga un veselīga privātās augstākās izglītības sistēma. Būtībā šobrīd Latvijā ir divas paralēlas augstākās izglītības sistēmas. Viena saņem valsts finansējumu, tai ir pieejami Eiropas Savienības līdzekļi, tā bauda nodokļu atvieglojumus un dzīvo uz labas materiāli tehniskās bāzes pamata. Otra izglītības sistēma izveidojusies no nulles, valsts finansējumu nesaņem, Eiropas Savienības līdzekļi tai nav pieejami (vai pieejami ļoti ierobežoti), un nodokļu atlaides tā nesaņem.
Vai var teikt, ka augstākās izglītības jomā šobrīd valda godīga konkurence? Noteikti, nē. Kā gan izdzīvo Latvijas privātās augstskolas? Atbilde laikam slēpjas ne tikai saimnieciskās darbības efektivitātē, bet arī konkurētspējīgā izglītības kvalitātē, ko piedāvā privātās augstskolas, nesaņemot valsts atbalstu.
Latvijas jauniešiem ir kļuvusi pieejama Eiropas Savienības un arī citu pasaules valstu augstākās izglītības sistēma. Ja nenotiks nopietnas izmaiņas augstākās izglītības finansēšanas sistēmā, Latvijas izglītības sistēma zaudēs konkurētspēju. Latvijas «tradicionālajās augstkolās», proti, valsts augstkolās, izglītības kvalitāti uztur tradīcija un veco mācību spēku godaprāts. Trūkst ekonomisko stimulu izglītības kvalitātes uzturēšanai valsts finansētajās augstskolās. Ir acīmredzams, ka Latvijas nodokļu maksātājs nespēj maksāt daudz vairāk par augstāko izglītību kā šobrīd. Ir viena izeja – esošo līdzekļu efektīva izmantošana.
Naudai ir jāseko studentam. Valstij ir jāfinansē nevis augstskolas, bet studijas, nevis birokrātija, bet studenti. Tikai šāda sistēma var dot būtisku uzlabojumu Latvijas izglītības sistēmas kvalitātei.