Būvtehnikas nomas uzņēmums SIA BG NOMA piedāvā iznomāt un iegādāties fasādes sastatnes un alumīnija torņus - pirmajā darbības gadā uzņēmums sasniedzis 35 000 eiro peļņu. Uzņēmumu izveidojuši divi Biznesa augstskolas Turība 4. kursa studenti – Krists Blaževics un Viesturs Gailītis, kuri savus pirmos soļus uzņēmējdarbībā spēra ar Biznesa inkubatora atbalstu.
K.Blaževics dalās pieredzē par to, uz ko jākoncentrējas jaunajiem uzņēmējiem.
Bizness jāveido jomā, kuru pats arī izproti
Uzņēmums dibināts 2013. gada oktobrī - ideja piedāvāt klientiem alumīnija torņu un fasādes sastatņu nomu radās, jo mans tēvs strādāja arhitektu birojā, kur bija cieša sadarbība ar celtniecības uzņēmumiem, kuri norādīja, ka trūkst sastatņu. Sapratu, ka šī varētu būt brīva niša uzņēmējdarbībai. Līdz tam jau biju iemēģinājis spēkus biznesā, atverot interneta veikalu, taču neveiksmīgi, galvenokārt tāpēc, ka man pašam nav IT izglītības. Tā bija mācība, ka bizness jāveido lauciņā, kuru pats arī izproti. Neveido tādu biznesu, kura problēmas pats nespēsi atrisināt! Biju tikko pabeidzis 1. kursu, darbojos Biznesa inkubatorā, kad sāku meklēt piegādātājus un iegādājos pirmo alumīnija torni, kas uzreiz arī tika izīrēts.
Bija doma sākt darbību, piedāvājot fasādes sastatņu nomu, kas izrādījās ļoti dārgas. Sākumā, protams, šādu līdzekļu nebija, tāpēc vispirms nomai tika piedāvāti alumīnija torņi. Šobrīd piedāvājam gan alumīnija torņu, gan sastatņu nomu, un nākotnē tiem pievienosim arī betonēšanas veidņus.
Pirmajā gadā peļņa 35 000 eiro
Lekciju laikā sēdēju un zīmēju sastatņu shēmas, torņus, plānoju, ko būtu nepieciešams pasūtīt, lai piedāvātu klientiem. Par šo ideju ieinteresējās arī mans kursa biedrs, un mēs nodibinājām uzņēmumu BG NOMA, kam sekoja diezgan strauja attīstība. Paņēmām pirmo kredītu, lai audzētu apjomus un attīstītos līdz ar klientiem. Pirmajā darbības gadā peļņa sasniedza 35 000 eiro, pagājušā gadā auga izmaksas, tāpēc peļņa bija 25 000 eiro. Pērn mūsu apgrozījums sasniedza 150 000 eiro. Nepārtraukti strādājam pie uzņēmuma attīstības, šogad, izmantojot komercķīlu, ieguvām jau trešo aizdevumu, lai izveidotu noliktavu. Un šobrīd, trešajā darbības gadā, uzņēmuma pamatlīdzekļi veido 400 000 eiro.
Atbalsta politika - ja tev nekā nav, tu neko arī nedabūsi
Ņemot vērā pieredzi ar kredītiem, jāsaka, ka finanšu institūcija Altum patiešām ir labvēlīga jaunajiem uzņēmējiem, protams, viss ir atkarīgs arī no aizņēmuma summas. Katru gadu ņemam aptuveni 100 000 eiro lielu aizdevumu, savukārt, aizdevumiem līdz 20 000 eiro ir daudz vienkāršāki nosacījumi. Ja runājam par atbalstu jaunajiem uzņēmējiem kopumā valstī, jāsaka tā – ja tev nekā nav, tu neko arī nedabūsi. Var mēģināt pretendēt tikai uz nelieliem aizdevumiem līdz 10 000 eiro. Aizsākot darbību, gājām uz visām bankām, pozitīvu atbildi saņēmām tikai no Altum. Kad otrajā gadā pretendējām uz atkārtotu kredītu, bankas finanšu eksperts neticēja mūsu peļņas rādītājiem, nācās iesniegt gada pārskatu, lai pierādītu, ka studentu radīts uzņēmums pirmajā gadā spējis sasniegt 35 000 eiro peļņu. Protams, šobrīd, kad mūsu apgrozījums ir krietni audzis, ir bankas, kas vēršas ar piedāvājumiem pie mums, bet esam nolēmuši saglabāt konsekvenci un nemainīt banku.
Lai nodrošinātu klientu vajadzības, regulāri tiekamies ar piegādātājiem, braucam uz Policiju un Vāciju. Piedalāmies arī starptautiskās būvniecības izstādēs – tas, protams, rada lielas izmaksas, kas «apēd» krietnu daļu jauno uzņēmumu peļņas, bet tas viss atmaksājas.
Ar skatu Zviedrijas tirgus virzienā
Šobrīd mēs raugāmies Zviedrijas tirgus virzienā – veicam tirgus izpēti, izmantojam visas atbalsta un informatīvās iespējas, ko sniedz LTRK un LIAA. Ar LTRK atbalstu iespējams nodibināt kontaktus potenciālajā tirgū un sazināties ar uzņēmumiem – celtniecības smagsvariem. Izskatot katru sadarbības iespēju, rēķinām, cik nāksies ieguldīt, vai tas atmaksāsies u.tml. Zviedrijas tirgu vērtējam kā ilgtermiņa ieguldījumu, tajā varēsim piedāvāt augstākas nomas cenas kā Latvijā, kas klientiem tik un tā būs izdevīgāk, kā nomājot no vietējā Zviedrijas piegādātāja. Zviedriem noteikti patīk arī tas, ka Latvijas uzņēmumi pakalpojumu rēķinu var izrakstīt bez PVN. Lielākais mīnuss ir tāds, ka mums jāīrē noliktava Zviedrijā, kas, protams, radīs krietni lielākas izmaksas kā līdzīgas noliktavas īre tepat Latvijā.
Uzsākot uzņēmējdarbību, pusotrs cilvēks un viens dators
2013. gadā, aizsākot darbību, strādājām divi cilvēki, vai, kā mēs paši jokojam, pusotrs. Iztikām arī bez biroja telpām Rīgas centrā, jaunākajiem datoriem un ozolkoka galdiem. Pirmo divus gadus divatā strādājām ar vienu datoru, kas ne tuvu nebija jaunākā modeļa. No savas pieredzes varam teikt, ka investorus nereti attur tieši fakts, ka jaunie uzņēmēji bieži vien vispirms domā par darba vides iekārtošanu un jaunākās datortehnikas iegādi, nevis reālu darbu. Šobrīd uzņēmumā darbojamies jau deviņu cilvēku sastāvā.
Jo lielāki augam, jo lielākas kļūst arī mūsu vajadzības, piemēram, mūsu nozarē nepieciešama specifiska grāmatvedības programma, kas veido 6 000 eiro lielas izmaksas. Tas mums nenes peļņu, bet bez tā neiztikt. Arī dažādas noliktavas iekārtas, kas, protams, nav lētas, bet bez tām nevarētu notikt ikdienas darbs. Gan darbības sākumposmā, gan šobrīd cenšamies ieguldīt tikai tajos aspektos, kas nes peļņu. Celtniecības uzņēmumam nav nepieciešamas dizaina telpas Rīgas centrā, nevajag arī sarežģītu mājas lapu. Nedomāju, ka ofiss kā Donaldam Trampam mums palīdzētu gūt papildus peļņu.
Noteikti iesaku visiem jaunajiem uzņēmējiem sekot līdzi informācijai par Eiropas Savienības fondu piedāvāto atbalstu. Tā nereti ir iespēja saņemt atbalstu grāmatvedības programmu u.c. nepieciešamo resursu iegādei.
Attīstot savu uzņēmējdarbību jau studiju laikā, bija daudz vieglāk saprast lekcijās dzirdēto, jo to varējām salīdzināt ar praksē notiekošo. Mums ļoti ir palīdzējuši arī Biznesa augstskolas Turība pasniedzēji un StartUp Akadēmijas mentori, tāpēc iesaku uzņēmējdarbības studentiem nebaidīties, riskēt un uzsākt savu biznesu jau studiju laikā.
Veiksmīga biznesa pamatā ne vienmēr jābūt nanotehnoloģijām vai sarežģītām inovācijām
Mūsu uzņēmējdarbības pamatā nav tehnoloģisko brīnumu, tas balstīts uz mūsu pašu vēlmi un uzņēmību. Redzējām brīvu nišu, kurā ir maza konkurence, un to veiksmīgi izmantojām. Darbojamies nozarē, kuru paši izprotam, attiecīgi nav nepieciešams piesaistīt speciālistus no malas.
Mūsu vīzija ir kļūt par vienu no vadošajām būvtehnikas nomas kompānijām Latvijā un Skandināvijā, un šobrīd arī mērķtiecīgi uz to ejam. Latvijas topā šobrīd ieņemam piekto vai pat ceturto vietu, un turpinām augt.