Dolāru drukāšanas nr. 2 beigas finanšu tirgi gaida ar nervozitāti, piektdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
Jau šomēnes noslēgsies daudz aprunātā un ne mazums samērā atšķirīgus vērtējumus izpelnījusies ASV Federālo rezervju sistēmas (FRS) kvantitatīvās mīkstināšanas otrā kārta, kuras apjoms mērāms 600 miljardos ASV dolāru. Tiek diskutēts, kā šīs programmas beigšanās ietekmēs pasaules finanšu tirgus un sevišķi riska aktīvu cenas. Minētā programma daudz pieminēta pie faktoriem, kas pirms kāda laika radījusi labu augsni gan samērā straujam akciju cenu kāpumam, gan izejvielu cenu skrējienam sen neredzēti augstos līmeņos.
Tādējādi pasaules finanšu tirgi šā mēneša beigas (jeb 30. jūniju), kad beigsies tā saucamā Quantitative easing 2 (QE2), gaida ar zināmu nervozitāti - kaut vai tādēļ, ka var pazust nozīmīgs psiholoģiskais faktors, proti, tas, ka tirgu gluži kā ievainotu karavīru uz pleca drošā virzienā nes ASV Federālo rezervju sistēma.
Jāpiebilst, ka ASV FRS atbalsta pasākumi krīzes pārvarēšanas un ekonomikas izaugsmes nodrošināšanas nolūkos bijuši bezprecedenta un viedokļi par to, kas varētu notikt pēc QE2 beigām, ir samērā atšķirīgi - pārliecinošs un skaļāks vairākuma viedoklis šajā sakarā pagaidām nav izkristalizējies. Viena daļa norāda, ka akciju tirgiem QE2 beigas būs negatīvs faktors, savukārt otra daļa - ka programmas beigas nav nekāds jaunums un zināmā mērā, iespējams, jau ir iecenotas akciju novērtējumos. Tā visa rezultātā tirgū var turpināties mērena korekcija vai neliels pieaugums atkarībā no tā, kādi tiks saņemti signāli par pasaules ekonomikas veselību. Tāpat tiek norādīts, ka QE2 beigas ietekmēs ASV obligāciju tirgu.
«Mans lielākais satraukums ir par to, ka liela daļa QE naudas ir aizplūdusi augstāka ienesīguma meklējumos, tātad dažādos finanšu aktīvos, nevis reālajā ekonomikā. Turklāt nauda ir aizplūdusi arī ārpus ASV, par ko liecina vājais dolārs. Taču teikt, ka viss ir slikti, arī nevar. Joprojām tiek prognozēts, ka ASV ekonomikas izaugsme otrajā pusgadā būs straujāka. Ja tā būs, tam vajadzētu normalizēt situāciju akciju tirgos un kliedēt bažas par to, ka pašreizējās akcijas cenas varētu būt mākslīgi uzpūstas,» spriež LHV bankas Latvijas pārstāvniecības vadītājs Māris Rambaks.
Tikmēr ABLV grupas galvenais analītiķis Leonīds Aļšanskis norāda, ka QE ietekme uz akciju tirgiem ir bijusi vairāk psiholoģiska.