Vielu sarakstam, kas rada piesārņojuma risku virszemes ūdeņos, pievienotas 12 jaunas vielas, kā arī izveidots īpašs saraksts ar pastiprināti novērojamām vielām, par kurām pastāv aizdomas, ka tās, nokļūstot ūdenī, negatīvi ietekmē cilvēka veselību vai vidi.
Minēto vielu vidū ir trīs plaši lietotas medicīniskās vielas.
Vielu saraksts apstiprināts ar Eiropas Parlamenta balsojumu. Jaunie noteikumi paredz bez piesārņojošo vielu saraksta izveidot arī kontrolsarakstu ar vielām, kas ir «iespējami piesārņojošas», iekļaujot trīs medikamentos plaši izmantotas vielas. Minēto vielu iedarbību pastiprināti uzraudzīs, lai nākotnē tās, iespējams, pievienotu kontrolējamo vielu prioritārajam sarakstam.
«Ūdensresursu politika ir ilgtermiņa politika. Mums jāizmanto visi iespējamie līdzekļi, lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespēju piekļūt tīram ūdenim. Diemžēl pētījumi liecina, ka vēl ļoti daudz jāpaveic, lai attiecībā uz visām piesārņojošajām vielām nodrošinātu labu ūdens kvalitāti. Vides kvalitātes standarti jaunajā direktīvā attieksies uz 15 jaunām vielām, kas izvēlētas, apspriežoties ar nozares pārstāvjiem», norāda par likumprojektu atbildīgais deputāts Ričards Sēbers.
Tiesību aktos ņemts vērā piesārņojuma risks, ko rada trīs plaši izmantotas medicīniskas vielas — hormoni 17-beta-estradiols, 17-alfa-etinilestradiols un pretiekaisuma līdzeklis diklofenaks. Eiropas Komisijai uzdots izveidot stratēģiju attiecīgo vielu radītā piesārņojuma riska uzraudzīšanai.
Jaunie noteikumi paredz noteiktus vides kvalitātes standartus attiecībā uz jauno sarakstā iekļauto vielu maksimālo koncentrāciju ūdenī. Vides kvalitātes standarti stāsies spēkā 2018. gadā, savukārt labs ūdens resursu kvalitātes stāvoklis attiecībā uz minēto vielu koncentrāciju būs jāpanāk līdz 2027. gadam.
Jaunie ūdens kvalitātes standarti attiecībā uz jau iepriekš noteiktajām prioritārajām vielām būs 2015. gadā jāiekļauj upju baseinu apsaimniekošanas plānos, savukārt labs ūdens kvalitātes stāvokli attiecībā uz šīm vielām būs jānodrošina līdz 2021. gadam.