Mohaves tuksnesī, ASV Kalifornijas štatā, inženieri izstrādā jaunu lidaparātu, kas ceļojumus kosmosā padarīs pieejamākus daudz vairāk cilvēkiem, raksta BBC. Slepenā angārā simts jūdžu no Losandželosas top Virgin Galactic izstrādāts Space Ship Two kosmosa kuģis, kas ir kompānijas sekmīgā projekta Space Ship One tālāks uzlabojums.
Virgin Galactic cer, ka pāris gadu laikā Space Ship Two būs spējīgs nogādāt kosmosā jau pirmos tūristus. Kosmiskajam kuģim sānos un griestos ir logi, kas ļaus pasažieriem novērot zemeslodi un kosmosa tumsu, jo paredzēts, ka lidaparāts spēs pacelties 360 tūkstošu pēdu (aptuveni 110 kilometri) augstumā. Pasažieri piecas minūtes varēs izbaudīt bezsvara stāvokli.
Lai kosmosa lidaparāts paceltos no zemes, to vispirms 50 tūkstošu pēdu (aptuveni 15 kilometri) augstumā nogādās speciāla lidmašīna (White Knight 2), no kurienes pēc tam Space Ship Two uzsāks savu kosmosa ceļojumu, sasniedzot ātrumu 2,5 tūktoši jūdžu (aptuveni 4 tūkstoši kilometru) stundā.
Space Ship Two ir samazināts degvielas patēriņš, jo tas ir veidots izmantojot oglegļa kompozītmateriālus, kas to padara ļoti vieglu un ļoti izturīgu. Paceļot kosmosa kuģi lielā augstumā, tam nav jāsadedzina daudz degvielas, lai pārvarētu zemes pievilkšanas spēku.
Kompānija Virgin Galactic norāda, ka nākotnes starpkontinentāli lidojumi, kas norisināsies kosmosā palīdzēs samazināt oglekļa izmešu daudzumu. Tomēr vēl ir jāveic pamatīgs izpētes darbs, lai Virgin lidaparāts varētu konkurēt ar tradicionālajiem pārlidojumiem.
«Mūsu mērķis ir nodrošināt to, ka aizvien vairāk cilvēku lidos kosmosā. Pēdējos piecdesmit gados kosmosā ir bijuši varbūt 500 cilvēku. Mēs uzskatām, ka pēc tam, kad Virgin Galactic būs pabeigts, jau pirmajā gadā kosmosā būs pabijuši tūkstošiem cilvēku. Pēc divdesmit gadiem katram būs kāds paziņa, kas ir ceļojis kosmosā,» stāsta Mets Stinemece (Matt Stinemetze) kompānijas Scaled Composites, kas nodarbojas ar lidaparāta izstrādi, pārstāvis.
Pabeidzot lidojumu kosmosā, kosmosa kuģis spēs izmantot gaisa strāvas, lai kā planieris nolaistos uz zemes.
Kosmosa ceļojumu sektoram ir visas iespējas attīstīties, jo, lai gan ir paredzēts, ka pirmie lidojumi ar Space Ship Two maksās 200 tūkstošus ASV dolāru, vairāk nekā četrsimt cilvēku jau ir rezervējuši biļetes, norāda BBC.
Kosmiskie lidojumi tiks uzsākti no Ņūmeksikā izvietotās komerciālās kosmosa kuģu ostas. Tā tiks pabeigta jau tuvākajos gados un būs pasaulē pirmā civilā komosa kuģu osta.
Spaceport America tiek celta tā, lai pilnībā iekļautos apkārtējā vidē – tās ēku jumti ir pārklāti ar zemi un veidoti no organiskiem materiāliem. «Šī vieta ir vienkārši izcili piemērota kosmisko kuģu lidojumiem. Mēs atrodamies veselu jūdzi virs jūras līmeņa, gaisa telpa virs mums ir slēgta, jo tuvumā atrodas White Sands raķešu izmēģinājumu poligons, šeit vienmēr ir labs laiks - 340 dienas gadā ir bez nokrišņiem,» stāsta Deivs Vilsons Spaceport America pārstāvis.