Ogu izcelsmes valsti zemeņu pārdevēji Vidzemes tirgū lielākoties nenorāda, taču uzrunātie māj ar galvu, ka zemenes ir vietējās un stāsta, ka Latvijā raža vēl turpina nogatavoties.
Pircēju maldināšana par ogu un augļu izcelsmi tirgū ir bieža parādība, laikrakstam Diena apstiprinājis Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).
Lai arī zemeņu sezona Latvijas audzētavās ir beigusies vai tuvojas izskaņai, tirgū joprojām ir nopērkamas pašmājās audzētas ogas. Ja tic izkārtnēm. Plašais zemeņu piedāvājums no Ikšķiles Vidzemes tirgū Rīgā samulsināja ikšķilieti Martu, kura šajā novadā zina tikai vienu lielu audzētāju, taču tam ogas šovasar vairs neienākas.
Pārdevēja, kura virs zemeņu kastēm novietojusi baltu lapu ar uzrakstu Ikšķile, apgalvo, ka ogas tiešām tur augušas. Pierādīt, ka ogas ievāktas Latvijā, pārdevēja tomēr nevar – esot jājautā saimniecei kioskos ap stūri.
Tirgotāju uzraugi atzīst, ka visus pārdevējus izkontrolēt nespēj un pircējiem nākas paļaujas uz viņu godaprātu. PVD sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Meistere stāsta, ka vienīgais veids, kā to pārbaudīt, ir skatīties preču pavadzīmes. Katrai ievestajai produkcijai, tajā skaitā dārzeņiem, ogām un augļiem, ir jābūt pavaddokumentiem, un tajos jābūt minētai valstij, kurā tā ir izaudzēta. Tomēr ierobežotu resursu dēļ PVD nespēj nepārtraukti uzraudzīt, vai uzņēmēji stāsta pircējiem taisnību. «Skaidrs, ka pie katra tirgotāja mēs nevaram izstāvēt un izkontrolēt, vai Ungārijas izcelsmes ķirši arī vakarā vēl joprojām ir Ungārijas, nevis Latvijas ķirši,» atzīst Meistere.
Sods par pircēju maldināšanu var svārstīties no pieciem līdz pat 500 latiem, taču PVD pārstāve neslēpj, ka tas problēmu kopumā nerisina.