Zemeņu audzētāja SIA Ogu aģentūra līdzās svaigu ogu realizācijai nākotnē plāno ražot arī zemeņu kalvadosu un tūristu piesaistei kopā ar citiem ogu audzētājiem izveidot zīmolu Sventājas ieleja, atzina uzņēmuma līdzīpašnieks Sandijs Stendze.
«Nākotnē ir doma nestandarta ogām piešķirt pievienoto vērtību, ar ko patlaban Latvijā neviens nenodarbojas. Tā būtu zemeņu pārstrāde raudzētā dzērienā ar destilācijas iespējām jeb tāds kalvadosa paveids, protams, ar citu nosaukumu. Tā ražošana nav problēma, tas ir atļauts bizness, vajag tikai licenci,» sacīja Stendze.
Tāpat viņš norādīja, ka šis biznesa aspekts savukārt saistās ar lauku tūrismu.
«Mana zeme daļēji ir skaistā upes ielejā, un arī robežojas ar šo ieleju, tādēļ kopā ar citiem ogu audzētājiem ir iecere izveidot zīmolu Sventājas ieleja. Tas būs kaut kas līdzīgs Bordo reģionam Francijā, kad tūristi varēs braukt, iepazīties ar ogu ražošanas saimniecībām, aplūkot stādījumus, nogaršot ogas un baudīt šeit uz vietas darīto ogu kalvadosu,» sacīja uzņēmējs.
Jautāts par zemeņu cenu dinamiku, viņš atzina, ka pagājušajā gadā mazumtirdzniecībā vietējo ogu cena svārstījusies no desmit latiem par vienu kilogramu sezonas sākumā līdz 80 santīmiem sezonas beigās. Tādas ir cenas pēdējos pāris gadus, un arī šogad nevajadzētu būt izmaiņām.
Savukārt uz jautājumu, kāpēc vietējās zemenes vienmēr ir dārgākas nekā ievestās, viņš norādīja, ka Latvijā izteiktākas temperatūras svārstības, ogas nogatavojas lēnāk, toties uzkrājas vairāk vērtīgu vielu, un ogas ir garšīgākas.
«Jo ilgāk oga «stāvējusi» pie kātiņa un bijusi sasaistē ar augu, jo intensīvāka būs tās garša. Protams, te ir loģistikas problēma - gatavākas ogas grūtāk aizvest līdz tirdzniecības vietai. Tādēļ spāņi uz Latviju sūta vēl negatavas, daļēji zaļas zemenes. Oga uzglabājot iekrāsojas, bet garša, protams, nav izteikta,» sacīja Stendze.
Tikmēr jautāts par šā gada zemeņu ražas prognozēm, viņš atzina, ka raža būs vismaz nedēļu divas vēlāk un ogas būšot dārgas.
«Rucavas pusē sniegs nokusa jau februārī, un visu martu lauki stāvēja bez sniega. Stādījumi ir pārziemojuši, bet kāds procents tomēr būs izsalis. Domāju, ka ātrāk par 7.jūniju Latvijas zemeņu no atklātajiem laukiem tirgū nebūs. Parasti tās ir pirmajās jūnija dienās, šogad būs kādu nedēļu vēlāk. Siltumnīcu zemenes, protams, būs ātrāk - varētu būt, sākot no 15.maija, bet to būs ļoti maz un arī šogad - ļoti dārgas, jo šogad vajag siltumnīcas sildīt ļoti ilgu laika posmu,» sacīja Ogu aģentūras īpašnieks.