TNK-BP visas akcijas gatavs iegādāties Rosneft, kas audzēs Krievijas valdības ietekmi pār energoresursu sektoru, bet akciju pārdevējiem atraisīs rokas jauniem projektiem.
Krievijas naftas kompānijas TNK-BP nākotne, šķiet, pilnībā būs saistīta ar valdībai piederošo naftas gigantu Rosneft. Proti, Rosneft izteikusi pirkšanas piedāvājumu abiem TNK-BP akcionāriem – britu naftas kompānijai BP un krievu miljardieru kontrolētajam konsorcijam AAR. Jāpiebilst, ka līdz šim TNK-BP nomocīja dziļi akcionāru strīdi, jo gan BP, gan AAR piederēja 50% TNK-BP akciju.
Šāds iznākums, šķiet, varētu apmierināt visas ietaisītās puses. Rosneft kļūst par pasaules energoresursu ieguves sektora gigantu (milzis gan Rosneft bija arī pirms šī darījuma). Savukārt BP atbrīvojas no mokošās sadarbības ar AAR un tiek pie milzīgiem līdzekļiem vismaz 25 miljardu ASV dolāru vērtībā (lieliska iespēja jaunām investīcijām), ko kompānijai dos Rosneft (daļa līdzekļu gan, ļoti iespējams, tiks dota Rosneft akciju veidā, var tikt solīti arī sadarbības līgumi). Līdzīgi ieguvumi ir arī AAR, kas, pēc darījumam pietuvinātu personu sniegtās informācijas, varētu no Rosneft dabūt 28 miljardus ASV dolāru. Sagaidāms, ka šis būs lielākais pārņemšanas darījums, ko veic kāda Krievijas kompānija, un otrs lielākais pārņemšanas darījums energoieguves jomas vēsturē (lielākais ir, kad Exxon pārņēma Mobil).
Līdz ar šādu Rosneft pirkumu tiek stiprināta Krievijas valdības kontrole pār energoieguves sektoru, jo nu minētā kompānija iegūs aptuveni četrus no 10 Krievijā izpumpētajiem bareliem naftas. Nav izslēgts, ka Krievijas valdība līdz ar kompānijas nozīmības pieaugumu to izmantos savas varas demonstrēšanā pārējai pasaulei. Proti, Rosneft naftas piegādes ir tik lielas, ka bez tām pārējā pasaule vienkārši nevar iztikt. Līdz ar to Krievijas valdības rokās būs lielas ekonomikas ietekmēšanas sviras. Rosneft jau tiek salīdzināts ar Gazprom. «Pilnai TNK-BP izpirkšanai būtisks ir politiskais aspekts, ņemot vērā dažādas interešu grupas valdībā. Gadījumā, ja Rosneft kļūs par TNK-BP vienīgo īpašnieku, valdības daļa Krievijas naftas un gāzes tirgū sasniegs divas trešdaļas. No šī sektora privātām kompānijām paliks tikai Lukoil un Surgutņeftegaz,» piebilst Rietumu bankas analītiķis Igors Zujevs.