Latvijas Tirgotāju asociācija atbalsta ikvienu iniciatīvu, kas stiprina rūpes par bērnu un pusaudžu veselību, taču uzskata, ka Enerģijas dzērienu aprites likumā noteiktie ierobežojumi radīs šķēršļus veselīgai konkurencei, vairos nevienlīdzību starp tirgotājiem un mazinās pircēju plūsmu mazajās tirgotavās, norādīts tās šodien izplatītajā paziņojumā.
LTA Valsts prezidentam nosūtījusi vēstuli, kurā aicina prezidentu likumu nosūtīt Saeimas deputātiem atkārtotai izskatīšanai, lai atrastu visām pusēm, tai skaitā mazajiem tirdzniecības uzņēmumiem, pieņemamu risinājumu.
LTA prezidents Henriks Danusēvičs komentē: «Ja likums stāsies spēkā Saeimā pašreiz pieņemtajā redakcijā, mazajiem tirgotājiem radīsies virkne papildu pienākumu, kā arī vairākas no likumā noteiktajām prasībām būs ļoti sarežģīti izpildāmas. Piemēram, daudziem mazajiem tirgotājiem, it īpaši Latvijas reģionos, būs grūti izpildīt likuma prasību par enerģijas dzērienu izvietošanu mazumtirdzniecības vietās atsevišķā stendā, savrup no citiem pārtikas produktiem, jo tas prasa papildu platības. Atgādināsim, ka produktu norobežošana atsevišķos plauktos ir iecienīta Latvijas likumdevēju represiju pret mazajiem tirgotājiem forma: bez alkohola un tabakas, arī produkti ar ĢMO klātbūtni ir jānorobežo. Lai nenonāktu pretrunā ar likumu, daudzi mazie tirgotāji būs spiesti atteikties no enerģijas dzērienu tirdzniecības. Būtībā šāda likuma norma vienīgi palielina nevienlīdzību starp tirgotājiem, samazina mazo tirgotavu pircēju plūsmu un mākslīgi rada šķēršļus veselīgai konkurencei, jo attiecīgā produkta lietotājs, neatradis kāroto dzērienu mazajā piemājas tirgotavā, dosies uz kādu no lielo tirdzniecības tīklu veikaliem, kuriem pietiek resursu likuma prasību izpildei.»
LTA arī nav pārliecināta, vai tirdzniecības vietu aprīkošana ar brīdinošiem uzrakstiem un norādēm par enerģijas dzērienu kaitīgumu sasniegs vēlamo rezultātu, jo arī virkne citu normatīvo aktu paredz dažādu brīdinājumu izvietošanu veikalu telpās, «un to pārblīvētība ar informāciju patērētājus vienkārši padara vienaldzīgus pret brīdinājumu saturu».
Likums arī aizliedz enerģijas dzērienu pārdošanā iesaistīt 18 gadu vecumu nesasniegušus jauniešus. LTA ieskatā šāds aizliegums ir nesamērīgs un attālināts no reālajiem dzīves apstākļiem, proti, vēl arvien pietiekami izplatīti, it sevišķi reģionos un lauku apvidū, ir mazie veikali kā vienas ģimenes uzņēmumi, kuros strādā gan vecāki, gan jaunāki, vēl pilngadību nesasnieguši, ģimenes locekļi. Šķirot produktus, kurus drīkst izvietot plauktos un pasniegt pircējam nepilngadīgs pārdevējs, ir ļoti sarežģīti milzīgajā dzērienu klāstā, kurā aizliegtie dzērieni nav speciāli marķēti.
«Ikviena iniciatīva jauniešu vai jebkuras citas sociālās grupas veselības interesēs ir apsveicama un atbalstāma, tomēr šīs iniciatīvas nevajadzētu īstenot, radot apdraudējumu citai sabiedrības grupai, šajā gadījumā – mazajiem tirgotājiem,» uzsver asociācija.