Veiksme nevar turpināties mūžīgi, un arī visām labajām lietām pienāk gals. Līdz šim ASV dolārs bija salīdzinoši veiksmīgs attiecībā pret citām valūtām, taču nu viss pavērsies citādāk.
Tam par pamatu bija ASV Nodarbinātības dienesta 16. martā izplatītā paziņojumu, ka ASV patēriņa cenu indekss februārī pieaudzis par 0,4%. Patēriņa preču cenu kāpumā 80% noteica degvielas cenu pieaugums. ASV inflācija pieauga vairāk nekā iepriekšējos 10 mēnešos un, neskatoties uz Bena Bernanka (Ben Bernanke) un citu federālās politikas lēmumu pieņēmēju izteikumiem, ka šis būs tikai īslaicīgs lēciens, ASV dolāra kurss strauji kritās pret citām «lielajām» valūtām. Dolārs pagājušās nedēļas piektdienā bija piedzīvojis smagāko dienas kritumu šomēnes. Dow Jones Dollar Index bija nokrities par 0,58 %, kamēr eiro piedzīvoja kāpumu no 1,3080 līdz 1,3182, bet britu mārciņa sasniedza 1,5842 atzīmi. Līdzīga tendence turpinājās arī pirmdien, kad eiro un Lielbritānijas mārciņa turpināja pieaugt līdz attiecīgi 1,3238 (EUR) un 1,5899 (GBP), kā arī otrdien, kad dolārs nokritās par 0,4%. Tendences liek domāt, ka ASV dolāra apbrīnojamam kāpumam veiksmīgajam posmam būs pienācis gals.
Šie notikumi un strauji augošais nekustamā īpašuma un mājokļu sektors palielināja investoru interesi par ASV akciju tirgiem. Negatīvu ietekmi uz Austrālijas un Jaunzēlandes valūtu vērtībām izraisīja naftas un gāzes giganta BHP Billiton paziņojums par dzelzs rūdas pieprasījuma kritumu Ķīnā.
Izmantojot dolāra nestabilitāti, pieklājīgs kāpums pagājušonedēļ bija novērojams eiro, kas pēdējā laikā piedzīvo nelielu augšupeju. Līdztekus rādītājiem pret dolāru, eiro sasniedza arī četrarpus mēnešu augstāko punktu pret Japānas jenu: EUR/JPY 110,15 pirmdien un EUR/JPY 110,71 otrdien – tas ir augstākais rādītājs kopš 31. oktobra. Liela ietekme eiro progresam bija Vācijas kancleres Angelas Merkeles (Angela Merkel) izteikumi par eiro zonas glābšanas līdzekļu apvienošanu , lai stiprinātu reģiona finansu stabilitāti.
Neraugoties uz milzīgo dolāra kritumu, jena kārtējo reizi uzrādīja visvājāko sniegumu. Pagājušajā nedēļā jenas vērtība samazinājās par 1,5% un ieguva titulu kā vājākā no desmit attīstīto valstu valūtām.
Paziņojumi par Eiropas Savienības kopējās valūtas panākumiem nāk kā atvieglojums un noteikti palīdzēs samazināt spriedzi eiro zonā. Tomēr jāatceras, ka tas lielā mērā ir pateicoties dolāra vājumam, un, lai arī Grieķija šobrīd var tikt uzskatīta par mazāku risku kopējai stabilitātei, Spānija, Itālija un Portugāle neļauj atslābt. Tikai tāpēc, ka eiro iet labāk, nenozīmē, ka Eiropa ir izglābta. Kardinālas pārmaiņas nevar notikt vienā dienā. Runājot par dolāru, iespējams, degvielas cenu lēciens patiešām bija īslaicīgs, un dolārs drīz atgriezīsies vecajās pozīcijās, kā ne reizi vien jau noticis. Te gan jāņem vērā, ka ASV Centrālā banka vēl nav pieņēmusi galējo lēmumu vai šī brīža ekonomikai nepieciešami kādi atvieglojumi. Atšķirībā no Eiropas un Japānas ASV vēl nav ķērusies klāt «kvantitatīvās atvieglošanas» trešajam raundam (QE3), tomēr šāda iespēja pastāv.
Piezīme:
Šis materiāls satur manas domas un idejas, un tās nevajadzētu uztvert kā padomu investīcijās.