Tartu Universitātes zinātnieki radījuši stikla virsmu, kas, nospiežot pogu, kļūst necaurredzama. Šāds izgudrojums var tikt izmantots logu žalūziju vietā, citējot televīziju ETV, vēsta ERR News.
Logu padarīt necaurredzamu iespējams, izmantojot speciālu izsmidzināmu gelu, kurš pēc saskares ar stiklu veido desmit mikrometru biezu apvalku. Nonākot elektriskā lauka ietekmē šis stikla pārklājums maina optiskās īpašības.
Līdz šim ar gelu tikuši pārklāti nelieli stikla laukumi laboratorijas testu laikā. Pašlaik Tartu Universitātes zinātnieki veic pētījumus, kā pielāgot šo tehnoloģiju lielākām stikla virsmām. Universitātes Nanotehnoloģiju attīstības centra vadītājs Ilmars Kinks (Ilmar Kink) stāsta, ka viena no iespējām ir radīt speciālu izsmidzināšanas kabīni.
Šāds stikls var tikt izmantots biroja ēku un tirdzniecības centru būvniecībā. «No tehnoloģiskā skatupunkta raugoties, mēs nesakatām iemeslu, kādēļ šāda tehnoloģija nevarētu tikt lietota pat debesskrāpjos,» stāstīja I. Kinks, piebilstot, ka patlaban tiek plānots, ka gada laikā varētu tikt uzsākta šāda stikla masveida ražošana.
Jau vēstīts, ka Dienvidkorejas zinātnieki izgudrojuši «gudros logus», kas īsā laika sprīdī spēj automātiski pārslēgties no vasaras režīma uz ziemas režīmu un otrādi. Mainoties gaisa temperatūrai, mainīsies arī loga caurspīdība, tādējādi regulējot siltumu telpā. Logi, kas darbojas līdzīgi, jau eksistē, tomēr Dienvidkorejas zinātnieki ir panākuši, ka logs no tumša par caurspīdīgu kļūst teju acumirklī. «Šāda loga caurspīdības kontroles sistēma varētu radīt jaunu iespēju siltumenerģijas saglabāšanā, kā arī samazināt temperatūras pazemināšanās izmaksas karstos laikapstākļos,» iepriekš pavēstījuši zinātnieki, kuru izgudrojums no jau esošajiem zinātnieku centieniem atšķirās ar to, ka logu caurspīdība nav jāpārslēdz no ziemas uz vasaras režīmu manuāli.