Banku filiāļu nākotne ir konsultēt un palīdzēt klientiem orientēties finanšu jautājumos, savukārt tādas 20.gadsimtam raksturīgas lietas kā skaidra nauda un darbinieks rakstvedis filiālēs mazināsies, norāda Swedbank valdes loceklis un Klientu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Ģirts Bērziņš.
Swedbank šogad apvienojusi četru filiāļu darbību. Divās pilsētās ārpus Rīgas, kur bankai bija divas filiāles, tās tika apvienotas. Arī Rīgā tika apvienotas divas tuvākās filiāles, un darbu turpināja viena. Vēl viena filiāle pārveidota par konsultāciju centru - Aizputē bija pilnas jaudas filiāle, kas nodrošina gan skaidras naudas operācijas, gan valūtas maiņu. Izvērtējot klientu aktivitāti un paradumus, banka secināja, ka ir racionāli atstāt to kā konsultāciju centru, bet tika slēgtas tādas 20.gadsimta filiālēm raksturīgas lietas kā skaidra nauda un darbinieks rakstvedis, skaidroja Bērziņš.
«Tā ir arī normāla banku attīstība, ka 20.gadsimta apkalpošanas modeļa iezīmes - skaidra nauda, darbinieks rakstvedis - ies mazumā,» raksturoja bankas valdes loceklis.
Pēc viņa teiktā, reģionālā pārklājumā samazinājums nebūs tik straujš, jo bankas, kam ir pietiekami liels skaits klientu reģionos, veidos klientu apkalpošanas informācijas centrus, kas pēc būtības ir tā pati filiāle.
«Tradicionāli par filiāli līdz šim saukta vieta, kur ir kases lodziņš vai naudas skaitāmā mašīna, fonā dzirdam, kā griežas banknotes. Tā filiāle, kas tagad iezīmējas un kāda tuvāko gadu laikā būs lielākā daļa banku filiāļu, drīzāk būs patīkama, mierīga atmosfēra ar kafijas aromātu fonā un konsultācijām, kā klientam pareizi veidot savu ikdienu,» sacīja Bērziņš.
Swedbank pārstāvis iezīmēja, ka banku filiāles būs tādas kā ģimenes ārstu prakses. Patlaban cilvēki arī medicīnā var darīt daudz ko paši, piemēram, asinsspiediena mērīšanai vairs nav jādodas uz poliklīniku. Taču pareizo veselības novērtējumu var sniegt ārsts, un arī ārstēšanās kursu vienmēr vajadzēs apstiprināt profesionālam mediķim. Līdzīgi ir arī banku jomā - kredīta finansējums ir ļoti vajadzīga lieta, ja tas ir pareizajā brīdī un pareizajā apjomā, ko klients var viegli gan pacelt, gan nest, bet pārmērība var nodarīt kaitējumu gluži tāpat kā nepiemērotas zāles, salīdzināja Bērziņš.
Viņš raksturoja, ka klientam jāveido uzkrājumi pareizā secībā - sākot ar drošības spilvenu, kas ir vai nu krājkonts, vai depozīts. Nevar sākt veidot drošības spilvenu ar vērtspapīru portfeli, kas brīdī, kad ekonomikā ir recesija, var kļūt nevērtīgāks, un tanī brīdī arī klientam var būt lielāka vajadzība pēc drošības atbalsta.
«Tāpēc nepieciešams ārsts, kas saka - vispirms sakārtojam drošības spilvenu, bet vēlāk varam brīvos līdzekļus novirzīt, piemēram, vērstpapīriem. Šī ir banku filiāļu nākotne - palīdzēt klientam orientēties šādos finanšu jautājumos. Visas lietas, ko tehnoloģiskais progress ir atrisinājis, kas ir vienkāršas un intuitīvas, ko klients var bez bažām lietot pats, piemēram, internetbanka, ir jādara viņam pašam,» teica Swedbank valdes loceklis.
Tiem, kam nav datora vai interneta piekļuves, Bērziņš rosina izmantot alternatīvu - telefonbanku. Bankas, kurām ir liels klientu skaits, parasti sniedz ļoti labus telefonbankas pakalpojumus, kur var veikt maksājumus, nedoties uz filiāli, atzīmēja bankas pārstāvis.
Bērziņš stāstīja, ka arī Swedbank sākusi jaunu lietu - konsultē klientus telefoniski hipotekārā kredīta jautājumos. Ir jau izsniegti pirmie hipotekārie kredīti, kur pamata konsultācija notikusi telefoniski. Saskaņā ar tiesisko regulējumu hipotekārais kredīts ir kredīts, kas jāslēdz klātienē, tāpēc pēdējais posms notiek klātienē, bet izziņas posmu, kas hipotekārā kredīta gadījumā ir ļoti nozīmīgs, daudzi klienti pašlaik veic, pat nedodoties uz filiāli, attīstības tendences raksturoja bankas valdes loceklis.