Veikalniekiem ienesīgais mēnesis ir decembris, savukārt nekustamo īpašumu tirgū pļaujas laiks ir mācību gada sākums, kad augstskolu tuvumā kādā no reģionu centriem, vairums – Rīgā, tūkstošiem jauniešu no laukiem un mazpilsētām sāk meklēt jaunas pagaidu mājas, otrdien raksta laikraksts Diena.
Novērojumi liecina, ka tikai retais dzīvokli gatavojas īrēt vienatnē - studentu vidū dominē kooperēšanās tendence, savukārt tie, kuri topošos dzīvokļa biedrus nav atraduši, gatavi izskatīt arī istabu īres piedāvājumus.
Iemesls, kāpēc vairāki jaunieši apvienojas, īrējot vienu mājokli, ir ne vien taupīgums, bet arī situācija īres tirgū - cenai atbilstošas kvalitātes dzīvokļu trūkst, atklāj aptaujātie nekustamo īpašumu speciālisti.
«Pieprasījums no studentiem ir lielāks nekā dzīvokļu piedāvājums. Vietējie par dzīvokļa īri gatavi maksāt no 50 līdz 300 latiem mēnesī, neskaitot komunālos maksājumus, taču amplitūdā no 50 līdz 100 latiem pieņemamu īres dzīvokli atrast grūti - vai nu tas atrodas tālu no centra, vai ir ļoti sliktā stāvoklī,» norāda SIA Rent in Riga valdes loceklis Jānis Lipša. Viņš piebilst, ka vairumā gadījumu, kad atvēlētā īres maksa ir virs 150 latiem mēnesī, mitekli plāno īrēt vairāki studenti.
Pēdējos divos gados cenas dzīvokļu īres tirgū būtiski palielinājušās, bet nav novērots, ka tās celtos tieši mācību gada pirmajos mēnešos, kad pēc tiem ir lielākais pieprasījums, atzīst nekustamo īpašumu speciālisti. Savukārt cena, ko dzīvokļu īpašnieki prasa par īri, ļoti bieži neatbilst telpu stāvoklim, uzskata SIA Latio Īres nodaļas vadītājs Ģirts Krūmiņš.
Runājot par «pašpasludināto mākleru rūpalu», Ģ. Krūmiņš ir skarbs: «Labu dzīvokli, ko izīrē tiešais īpašnieks, tur var atrast reti - lielākā piedāvājumu daļa ir vai nu ar paklājiem pie sienām, par ko tiek prasīta nesamērīga maksa, vai kā pašpasludināto mākleru rūpals.» Piemēram, sludinājumu portālā Ss.lv vairumu reklāmu publicējuši starpnieki, kuri īres līguma noslēgšanas gadījumā no īrnieka pieprasa tā saucamo komisiju viena mēneša īres maksas apmērā.
«Kur aitas - tur cirpēji, bet starpniecības pakalpojuma maksa visos gadījumos būtu jāsedz dzīvokļa īpašniekam, kurš izmanto māklera pakalpojumus, nevis īrniekam. Sertificēti nekustamo īpašumu speciālisti nekad neprasīs starpniecību no īrnieka, jo viņa darba devējs ir dzīvokļa īpašnieks, kuram pakalpojums jāapmaksā pašam - kaut vai no saņemtās pirmā mēneša īres maksas,» skaidro Ģ. Krūmiņš.
#1/2
Rīgas Stradiņa universitātes 1. kursa studente Kristiāna jau otro gadu kopā ar draugiem īrē četristabu dzīvokli Rīgas centrā. «Piedāvājumu atradām nama apsaimniekotāja mājaslapā. Lai gan dzīvoklis nav ideāls, esam apmierināti - gada siltajos mēnešos maksa no cilvēka ir ap 50 latiem, beet ziemā - ne vairāk kā simts latu, kas ir daudz lētāk, nekā īrēt vienam. Secinājām, ka dzīvot centrā ir lētāk, jo īres cenas mikrorajonos ir krietni augstākas,» stāsta Kristiāna.