Nepilnu 20 gadu laikā lauku saimniecību skaits Latvijā būs divreiz mazāks nekā patlaban, līdz ar to saimniecībām jau patlaban jādomā par pievēršanos efektīvākai ražošanai, šodien notikušajā diskusijā par lauku telpas attīstību atzina zemkopības ministre Laimdota Straujuma.
«Līdz 2030.gadam saimniecību skaits samazināsies un no pašreizējām 83 000 reģistrētajām saimniecībām būs palikušas apmēram 40 000. Nodarbinātības līmenis laukos neizbēgami kritīsies, tādēļ jākāpina saimniecību produktivitāte, kura diemžēl ir viena no zemākajām, nepārsniedzot 30% no vidējā Eiropas Savienības rādītāja,» sacīja Straujuma.
Tāpat ministre norādīja, ka nākamajā plānošanas periodā atbalsta saņemšanā tiks noteikti stingrāki kritēriji, kas būs atšķirīgi pa saimniecību grupām, nosakot atbalsta saņemšanas griestus.
«Nākošajā plānošanas periodā lauksaimniecībai dažādās subsīdijās būs pieejami apmēram 283 miljoni latu un es neatbalstīšu nevienu piešķīrumu, kur viena saimniecība pretendēs uz 2,8 miljoniem. Nevienā valstī nav šādas prakses. Lietuvā, piemēram, maksimālā atbalsta summa vienai saimniecībai būs 100 000 latu. Zinu, ka būs liela pretestība, bet tiks noteikti kritēriji, ka atbalstu saņems tie saimnieki, kas līdz šim saņēmuši vismazāk,» norādīja Straujuma.
Tāpat viņa norādīja, ka patlaban Latvijas laukos darbojas vai nu turīgas lielsaimniecības, vai arī ievērojami trūcīgākās mazās saimniecības, kurās dzīvo galvenokārt vecāka gadagājuma cilvēki, savukārt vidusšķira laukos nav izveidojusies.
«Kā jau visā sabiedrībā kopumā, arī laukos vidusšķiras diemžēl nav. Mums ir 83 000 reģistrētu saimniecību, kas oficiāli saņem dažāda veida atbalstu, un no tām gandrīz 60 000 ir saimniecības, kurās saimnieko pensijas vecuma cilvēki. Šāda situācija neveicina lauku attīstību, tādēļ būtu nopietni jādomā par struktūras maiņu un jāpalielina vidējo saimniecību skaits. Nākotne ir spēcīgām ģimenes saimniecībām, kuras spēj nodrošināt sevi un papildus dot darbu arī citiem,» sacīja ministre.
Savukārt attiecībā uz mazajām saimniecībām viņa norādīja, ka tām konkurētspējas labad jāpievēršas vai nu kooperācijai, vai nišas produktu ražošanai.