«Diezgan bieži Krievijas nauda tomēr asociējas ar konkrētu biznesa tipu. Šis konkrētais tips ir necaurskatāms, necaurspīdīgs, bieži tas saistīts ar arī ar valsts politisko eliti,» norāda Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.
Viņš LNT raidījumā 900 sekundes norāda, ka pastāv risks, ka līdz ar šo naudu no Krievijas un Baltkrievijas var eksportēt tos biznesa darbības modeļus, kas ir pierasti tur. «Kāpēc gan tā nauda, kas nāk no valsts, kas ir korpucijas sarakstos 140. vietā, atnākot uz Latviju pēkšņi mainītu savu uzvedības formu. Skaidrs, ka šī uzvedības forma varbūt daļēji šeit turpināsies,» tā Sprūds.
Eksperts norāda, ka vairāk, pieņemot augstāka riska ārvalstu līdzekļus, būtu jāpievērš uzmanība ekonomiskajai mijiedarbībai. «Noteikti ir jāskatās, kas šī ir pa naudu - vai tā nav ātra nauda, vai tā nav spekulatīva nauda, vai tā nav nauda, kas šeit ienāk varbūt bēgot tīti politiski no tā, kas ir šobrīd Krievijā - mēs redzam, ka no Krievijas nauda aiziet. Šī nauda nav ilgtspējīga Latvijas ekonomikā,» saka Latvijas Ārpolitikas institūta direktors.
Uz jautājumu, vai būtu jānosaka stingrāka kontrole naudai, kas nāk no austrumu reģioniem, Sprūds atbild apstiprinoši. «Viena no Latvijas problēmām ir tieši tā, ka nav šīs uzraudzības institūcijas pietiekoši spēcīgas, lai spētu pārraudzīt un spētu kontrolēt... Mēs atkal atgriežamies pie banku sektora, mēs atgriežamies pie Parex, mēs atgriežamies pie tām naudām, kas aizplūda no Parex austrumu virzienā, mēs atgriežamies pie Vladimira Antonova un Latvijas Krājbankas. Tas Parāda to, ka mūsu sistēma, mūsu uzraudzības sistēma nebija līdz galam efektīva. Atbilde ir jāmeklē tajā līmenī,» norāda Sprūds.