Šogad Spānija samazinās savus budžeta izdevumus par 27 miljardiem eiro. Šie būs vieni no bargākajiem taupības pasākumiem, ko valsts jebkad pieredzējusi, vēsta BBC.
Izmaiņas skars arī valsts sektorā strādājošo algas un valsts departamentu budžetus, kas tiks samazināti par 16,9%.
Valdība paziņojusi arī par to, ka tā plāno palielināt ieņēmumus par 12,3 miljardiem eiro, palielnot nodokļus lielām kompānijām.
Spānijas premerministra vietnieks norādīja, ka tauta atrodas «ārkārtas situācijā».
«Šobrīd ir nepieciešamaa ne tikai izdevumu samazināšana, bet arī strukturālas reformas, kas nodrošinātu ekonomikas izaugsmi un jaunu darbavietu rašanos,» viņš norādīja.
Ekonomisti raizējas par to, vai «cirpšanas pasākumi» būs pietiekami, lai apmierinātu valsts Eiropas partnerus.
Pagājušajā mēnesī premjerministrs Mariano Rahojs (mariano Rajoy) piekrita Eiropas Komisijas prasībai šogad samazināt Spānijas deficītu līdz 5,3% no iekšzemes kopprodukta (IKP).
«Tas nešķiet iespējami,» norādīja ekonomikas profesors Haviers Diazs Himenezs (Javier Diaz Gimenez). «Viņi nespēs pildīt vienošanos ar Briseli, jo plānotie izdevumu samazinājumi ir nepietiekami, ņemot vērā izaugsmes prognozi,» viņš skaidroja.
Pēc oficiālājām aplēsēm paredzams, ka Spānijas ekonomika šogad piedzīvos 1,7% lejupslīdi.
Savukārt Spānijas bezdarba līmenis – 24% - patlaban ir augstākais eirozonā. Saskaņā ar 2012. gada budžetu, patērētāji bezdarbnieki turpinās saņemt pabalstus, tāpat arī pieaugs pensiju apjoms.
Savukārt, sākot no šā gada 1. aprīļa, spāņiem būs jāmaksā vairāk par degvielu, jo tiks palielināts nodoklis par elektrību un degvielu.
Spānijā pret taupības pasākumiem šonedēļ notikuši protesti. Ceturtdien, 28. martā, simtiem tūkstošu spāņu pulcējās Barselonā un citās pilsētās. Pēc policijas aplēsēm protestos Barselonā pulcējās 80 tūkst. cilvēku, bet arodbiedrības norādīja – protestos Barselonā piedalījušies 800 tūkst. spāņu, savukārt Madridē – 900 tūkst. neapmierināto.
Vienlaikus eirozonas valstu ministri Kopenhāgenā vienojušies par Eiropas glābšanas rezervju palielināšanu līdz 800 miljardiem eiro. Investori, kas bija nobažījušies par Spānijas un Itālijas glābšanu, vēlējās palielināt tās no 500 miljardiem eiro līdz vienam triljonam eiro, tomēr Vācija vilcinājās glābšanas rezerves palielināt tik ievērojami.